Reklama

Wiadomości

Prezes PiS w Brukseli: Zielony Ład oznacza anihilację rolników

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński
Autor. Piotr Muller/Twitter.com

Europejski Zielony Ład oznacza anihilację rolników, to uderzenie w portfele Europejczyków i europejską gospodarkę – ocenił przebywający we wtorek w Brukseli prezes PiS Jarosław Kaczyński. UE nie może konstruować swojej polityki w oparciu o „pewną utopię” - powiedział.

We wtorek w Brukseli odbył się ostatni przed wyborami do PE protest rolników. Organizatorzy - holenderskie stowarzyszenie Farmers« Defence Force - spodziewali się, że zgromadzi on 25 tys. osób. Według danych belgijskiej policji w proteście uczestniczyło około 1200 rolników.

Reklama

„Przyjechałem tutaj w związku z protestem rolników” – powiedział Kaczyński dziennikarzom, informując, że spotkał się z protestującymi.

„Jesteśmy zdecydowanie przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko szaleństwu, temu wszystkiemu, co godzi nie tylko w interes rolników, ale także w demokrację, bo demokracja zakłada, że poszczególne grupy społeczne mają zagwarantowany jakiś status i że ten status jest nienaruszalny, a tym bardziej nie ma możliwości w ramach ustroju demokratycznego (…) anihilowania jakiejś grupy społecznej. A to, co dzieje się w związku z Zielonym Ładem, to jeżeli chodzi o rolników - i to w skali europejskiej, nie polskiej - oznacza w gruncie rzeczy anihilację” - oświadczył.

Czytaj też

Prezes PiS zastrzegł, że godny poparcia był „pierwszy Zielony Ład”, który w przeciwieństwie do obecnego dotyczył „spraw mało kontrowersyjnych”, takich jak dobrostan zwierząt. „Ten drugi Zielony Ład oznacza po prostu nie tylko anihilację rolnictwa, ale potężne uderzenie, mówiąc najprościej, w portfele Europejczyków. To oznacza także uderzenie w europejską gospodarkę” - powiedział. W jego ocenie trwa cofanie się pozycji UE w światowej gospodarce i tego procesu nie należy pogłębiać.

Kaczyński kwestionował znaczenie wpływu działalności człowieka na klimat. „Jest kwestia szaleństwa klimatycznego, które sprowadza się do tego, iż uznaje się, że mamy ogromne zagrożenie planety, że planeta płonie, że mamy w tej chwili do czynienia z ostatnim pokoleniem” - mówił. Dodał, że jeśli zna się historię Ziemi, „to wie się, że w ciągu ostatniego przeszło tysiąclecia (…) klimat się zmieniał i to bardzo wyraźnie”, i że ten proces zmian trwa. Jego zdaniem nie ma w tym „nic nadzwyczajnego”.

Reklama

„(Po pierwsze) odziaływanie słońca, oddziaływanie wulkanów, oddziaływanie oceanów, (…) oddziaływanie innych elementów przyrody jest nieporównanie silniejsze niż oddziaływanie człowieka. Po drugie, emisja Europy (chodzi o emisję gazów cieplarnianych - PAP) to jest 7-8 proc. światowej. Nawet gdyby ją zredukowano do zera, co (…) jest praktycznie niemożliwe, bo trzeba by przy okazji zlikwidować ludzi żyjących w Europie, to i tak nie miałoby żadnego wpływu” - powiedział.

Czytaj też

Pytany podczas konferencji prasowej, czy prawica w PE powinna się zjednoczyć, by powstrzymać „szaleństwo klimatyczne”, Kaczyński odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość na to liczy. „Natomiast formy, które będą tu wykorzystane, mogą być oczywiście różne (…). Można z różnych możliwości skonstruowania takiego bloku skorzystać” - powiedział.

W Parlamencie Europejskim Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), a niektóre inne partie prawicowe i skrajnie prawicowe, takie jak Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, do grupy Tożsamość i Demokracja (ID).

„Nie ma mowy, żebyśmy współpracowali z tymi, którzy się zastanawiają nad tym, którzy esesmani byli uczciwi, a którzy byli nieuczciwi. Wszyscy byli zbrodniarzami, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości” - powiedział prezes PiS, nawiązując do partii Alternatywa dla Niemiec, która została wykluczona z grupy ID w związku z wypowiedzią jej europosła Maximiliana Kraha, relatywizującą odpowiedzialność członków SS za hitlerowskie zbrodnie.

Czytaj też

Kaczyński podkreślił, że PiS jest za tym, by sytuacja w PE wyraźnie się zmieniła, by prawica była w stanie powstrzymać „szaleństwo klimatyczne”. „Musimy się porozumieć i też mamy do czynienia z pewnymi różnicami dotyczącymi tej sprawy, która jest ciągle bardzo aktualna i dla dzisiejszych losów Europy i świata decydująca: to jest wojna na Ukrainie” - powiedział Kaczyński.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. w dziedzinie klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Reklama

Europejski Zielony Ład został zainicjowany przez Komisję Europejską - której członkiem jest wywodzący się z PiS komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski - w grudniu 2019 r., a Rada Europejska odnotowała ten fakt na swoim grudniowym posiedzeniu w przyjętych konkluzjach.

Czytaj też

„Transformacja w kierunku neutralności klimatycznej otworzy istotne możliwości, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy, nowe modele biznesowe i rynki, tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój technologiczny” - zapisano w tych grudniowych konkluzjach.

Pod koniec maja w życie weszło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu, m.in. znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Była to odpowiedź na protesty rolników w krajach europejskich.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama