Reklama

Wiadomości

Kolejna inwestycja w Żarnowcu coraz bliżej. „Największa tego typu instalacja w Europie"

Fot. EW Żarnowiec/PAN
Fot. EW Żarnowiec/PAN

PGE ma już wodny magazyn energii w Żarnowcu, a teraz chce dobudować podobną instalację w tym miejscu – tyle że bateryjną.

Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, że uruchomi przetarg na zaprojektowanie i budowę bateryjnego magazynu energii. Ma to nastąpić na przełomie czerwca i lipca br., a spółka opublikowała już warunki udziału w postępowaniu.

Co zwraca uwagę przy tym projekcie to jego lokalizacja oraz planowana moc i pojemność. Bateryjny magazyn ma powstać niedaleko Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, największego magazynu (wodnego) energii w Polsce, którym zarządza PGE. Spółka planuje, że moc kolejnego magazynu energii w tym miejscu ma wynieść do 263 MW, a jego pojemność nie może być mniejsza niż 900 MWh.

Jak przekonuje spółka w komunikacie, bateryjny magazyn, który powstanie przy ESP Żarnowiec „będzie największą tego typu instalacją w całej Europie”. Zlokalizowanie magazynu nie jest przypadkowe – w przyszłości ma on bilansować system i gromadzić energię elektryczną m.in. z farm wiatrowych na Bałtyku, które powstaną w ciągu najbliższych lat.

Reklama

Nowe inwestycje w Żarnowcu

„Projekt posiada już podpisaną umowę przyłączeniową, uruchomioną spółkę celową, pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii oraz zgłoszenie do certyfikacji ogólnej na rynek mocy” – zaznacza PGE.

To kolejna inwestycja na terenach, na których planowano wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, czyli w okolicach Jeziora Żarnowieckiego. Z nieukończonej elektrowni – w pewnym sensie – popłynie prąd. Pod koniec 2023 r. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazała, że na zbiornikach retencyjnych powstanie pływająca instalacja fotowoltaiczna o mocy co najmniej 7 MWp.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama