Reklama

Wiadomości

Pożary w Kanadzie mogą uszkodzić elektrownię wodną, pracownicy ewakuowani

Fot. geralt / Pixabay
Fot. geralt / Pixabay

Pożary lasów zagrażają miejscowości Churchill Falls w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. W pobliżu Churchill Falls znajduje się elektrownia wodna, jedna z największych tego typu elektrowni w Ameryce Północnej.

Mieszkańcy liczącego niespełna 800 mieszkańców Churchill Falls zaczęli opuszczać domy w ubiegłym tygodniu, a we wtorek nakazano ewakuacje wszystkim jeszcze pozostającym na miejscu pracownikom elektrowni. Zagrażający mieszkańcom i elektrowni pożar znajduje się około trzech kilometrów od miasta, a części Labradoru nie miały we wtorek prądu ze względu na zniszczenie przez pożar linii przesyłowych.

Premier Nowej Fundlandii i Labradoru Andrew Furey mówił w środę, że jest „ostrożnie optymistyczny” w sprawie dalszego rozwoju wydarzeń ze względu na prognozy pogody przewidujące deszcz. Na razie jednak, jak relacjonowały media, w gaszeniu pożarów nie mogą od wtorku uczestniczyć specjalistyczne samoloty, ponieważ pożar był niebezpieczny dla takiej operacji.

Elektrownia wodna w Churchill Falls to jedna z największych na świecie znajdujących się pod ziemią elektrowni wodnych, druga po mieszczącej się w Quebeku elektrowni Robert-Bourassa, wykorzystująca system zbiorników, tam i przegród.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama