Reklama

Wiadomości

Najgorętszy czerwiec w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii

Autor. Envato elements / @melis82

Jak informuje BBC, Wielkiej Brytanii odnotowano najwyższą średnią temperaturę w czerwcu. Poprzedni rekord został pobity o 0,9°C.

Reklama

15,8°C - to nowy rekord średniej temperatury w czerwcu w Wielkiej Brytanii. Poprzedni był znacząco niższy - wynosił 14,7°C, a odnotowano go w latach 1940 i 1976. We wszystkich częściach Królestwa osiągnięto najwyższy wynik w historii pomiarów prowadzonych od 1884 roku.

Reklama

Chociaż Wielka Brytania doświadczyła najwyższej pojedynczej temperatury (40,3°C) zeszłego lata, różnica w tym roku polegała na utrzymującym się upale zarówno w dzień, jak i w nocy - poinformował BBC Paul Davies, główny meteorolog brytyjskiego biura meteorologicznego Met Office i główny specjalista ds. ekstremów klimatycznych. Naukowcy twierdzą, że bez postępującej zmiany klimatu takie poziomy temperatur nie byłyby realne do osiągnięcia. Jest to jednak spodziewany skutek globalnego ocieplenia w Wielkiej Brytanii. Ponadto przewidywane są coraz dłuższe fale upałów.

Źle przedstawiała się także sytuacja z opadami - były na poziomie jedynie 68 proc. średniej dla tego miesiąca. W Walii było to jedynie nieco ponad 50 proc. Sucha i zbyt ciepła pogoda negatywnie wpływa na dziką przyrodę i może prowadzić m.in. do śmierci ryb w zbiornikach wodnych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama