Reklama

Wiadomości

Just Stop Oil oblało pomarańczową farbą prywatne odrzutowce. Na lotnisku stał też samolot Taylor Swift

Aktywistka w koszulce Just Stop Oil siedzi na ziemi przed samolotem pomalowanym pomarańczową farbą
https://juststopoil.org/2024/06/20/ive-got-a-fossil-fuel-non-proliferation-treaty-baby-and-ill-write-your-name-just-stop-oil-paint-private-jets-hours-after-taylor-swifts-lands/
Autor. Just Stop Oil / komunikat prasowy

20 czerwca rano aktywiści z grupy Just Stop Oil poinformowali, że oblali farbą prywatne odrzutowce na lądowisku, gdzie kilka godzin wcześniej wylądował samolot Taylor Swift.

Dwie aktywistki przecięły ogrodzenie prywatnego lotniska w Stansted, domagając się nadzwyczajnego traktatu o zaprzestaniu stosowania paliw kopalnych do 2030 roku.

Argumentowały, że 80 proc. ludzkości nigdy nawet nie leciało samolotem, 1 proc. osób korzystających z samolotów powoduje 50 proc. globalnych emisji z lotnictwa, a prywatne samoloty emitują nawet 14 razy więcej zanieczyszczeń w przeliczeniu na pasażera niż samoloty komercyjne. Przykładowo, prywatne loty Taylor Swift wygenerowały 8,3 tys. ton CO2 w 2022 r. Przeciętny mieszkaniec Ziemi rocznie emituje około 4 ton CO2, czyli 2 tys. razy mniej niż Taylor z samych tylko podróży samolotem.

Czytaj też

W komunikacie prasowym grupa oświadczyła, że „domagają się, aby nadchodzący rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do współpracy z innymi rządami w celu uzgodnienia sprawiedliwego planu zakończenia wydobycia i spalania ropy naftowej, gazu i węgla do 2030 roku”.

Jedna z osób biorących udział w akcji powiedziała: „żyjemy w dwóch światach: jednym, w którym miliarderzy żyją w luksusie, mogąc latać prywatnymi odrzutowcami, i drugim, w którym niezliczonym milionom ludzi narzuca się warunki nie do życia. Tymczasem system, który pozwala na gromadzenie ekstremalnego bogactwa przez nielicznych, ze szkodą dla wszystkich innych, niszczy warunki niezbędne do podtrzymania ludzkiego życia w szybko przyspieszającym, niekończącym się »okrutnym lecie«. Miliarderzy nie są nietykalni, załamanie klimatu dotknie każdego z nas”.

Rzecznik Just Stop Oil poinformował: „podczas gdy rządy pozwalają korporacjom naftowym na amok niszczący nasze społeczności, działania jednostek niewiele znaczą. Dlatego Just Stop Oil domaga się, by nasz następny (brytyjski – przyp. Energetyka24) rząd podpisał prawnie wiążący traktat o wycofaniu paliw kopalnych do 2030 roku. Brak obrony ludzi, których reprezentują, będzie oznaczał, że zwolennicy Just Stop Oil, wraz z obywatelami Austrii, Kanady, Norwegii, Holandii i Szwajcarii, dołączą do oporu tego lata, jeśli ich własne rządy nie podejmą znaczących działań”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama