Reklama

Klimat

W poniedziałek spotkanie przywódców USA i Chin. Tematem m. in. klimat

Fot. The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

Prezydent USA Joe Biden w poniedziałek odbędzie wirtualne spotkanie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - poinformował w środę portal „Politico”, powołując się na źródła w Waszyngtonie. Obaj przywódcy nie spotkają się osobiście, bowiem Xi odrzuca wszystkie oferty spotkań poza Chinami.

Jak pisze "Politico", obaj prezydenci wymienili się we wtorek depeszami, w których wyrazili wolę odbycia spotkania w przyjaznym tonie. Xi napisał, że "Chiny są gotowe do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu wzmocnienia współpracy i przywrócenia relacji z USA na właściwą ścieżkę stałego rozwoju".

Z kolei Biden w swoim liście, według "Politico", podkreślił "globalne znaczenie" relacji amerykańsko-chińskich w rozwiązywaniu problemów "począwszy od walki z pandemią Covid-19 po zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym".

Jak podkreśla portal szczyt obu przywódców może być największą jak dotąd okazją do zresetowania stosunków dwustronnych. Wprawdzie nie są oczekiwane większe przełomy w kluczowych kwestiach, w tym dotyczących napięć wokół Tajwanu, Sinciangu i Hongkongu, ale spotkanie to może zaowocować inicjatywami, dotyczącymi szeregu innych ważnych kwestii, w tym złagodzenia ograniczeń wizowych, rozpoczęcia dwustronnego dialogu w sprawie broni jądrowej i utworzenia ram złagodzenia tarć handlowych.

image

 Reklama

Źródło:PAP

Komentarze