Reklama

Klimat

V Kongres Innowacji w Energetyce już za nami!

Fot. IGEOS/ Mat. prasowe
Fot. IGEOS/ Mat. prasowe

W dniu 21 października 2021 r., w jesiennej aurze warszawskiego Hotelu Marriott, spotkaliśmy się po raz piąty na Kongresie Innowacji w Energetyce zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. Partnerami strategicznymi Kongresu, dzięki którym udało się zorganizować wydarzenie na wysokim poziomie merytorycznym i technicznym, były PKN Orlen i ENERGA Grupa Orlen.

W tym roku myślą przewodnią Kongresu było: „Następne 20 lat – epokowa zmiana polskiej energetyki i rola innowacji”. Tradycyjnie Kongres poprowadził znany Państwu Tandem Profesorski Nowak - Świrski.

Udział stacjonarny wzięło blisko 120 osób, natomiast frekwencja on-line osiągnęła liczbę ponad 500 odsłon w dniu Kongresu! 

Bardzo dziękujemy Państwu za tak liczny udział na sali i przed ekranami oraz za liczne, pozytywne komentarze, które pojawiły się w kuluarach i na social media! 

Pozdrawiamy wiernych fanów Kongresu – dzięki Państwu tworzymy kolejne edycje wydarzenia z duszą, merytoryką i humorem! Miło jest usłyszeć, że polska, złota jesień jest kojarzona z naszym Kongresem i czekają Państwo na kolejne edycje.  

A co było na Kongresie? 

Kongres zaszczycił swoją obecnością i przemówieniem powitalnym Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska p. Piotr Dziadzio, który omówił przyszłościowe technologie energetyczne i udział Ministerstwa Klimatu w transformacji energetycznej. 

Następnie, głos zabrał drugi Gość specjalny Kongresu, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki p. Rafał Gawin podkreślając znacznie innowacji w inwestycjach energetycznych zwłaszcza w dystrybucji i nadzorze.

Jak przystało na Profesorów każdy z naszych, Szanownych Gości otrzymał po wystąpieniu znaczący prezent. Zapraszamy do nagrania z relacji on-line:  V KONGRES INNOWACJI w Energetyce I Panel Wiceminister MKiŚ, Prezes URE, Profesorowie , Prezes IGEOS - YouTube 

A dalej… 

Spojrzeliśmy w przyszłość na kolejne 2 dekady!  

Profesor Wojciech Nowak z AGH zachęcił do odpowiedzi na pytanie: Czy jest jeszcze miejsca dla węgla? Profesor Konrad Świrski z PW zapytał czy polska energetyka to „kolejna iluzja” czy też strategiczna zmiana polskiej energetyki.

Prezentacje Profesorskie dostępne są tutaj a nagranie tutaj. 

Panel strategiczny Kongresu pt. „Transformacja energetyczna -  PKN ORLEN jako kreator kierunków zmian w energetyce” otworzył Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN S.A p. Józef Węgrecki. 

Bardzo ciekawą dyskusję w krzyżowym ogniu pytań przeprowadzili: 

- Grzegorz Jóźwiak - Dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN S.A.  

- Dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński - Ekspert, Obszar Członka Zarządu ds. Operacyjnych,  PKN ORLEN S.A.

- Dominika Niewierska - Kierownik Działu Rozwoju Nowych Strumieni Biznesowych, PKN ORLEN S.A. 

Wielkie gratulacje dla Lidera zmian polskiej energetyki i innowacyjne rozwiązania, o których już się nie mówi a robi! Nagranie z przebiegu panelu znajdą Państwo pod niniejszym linkiem.  

Do drugiego panelu zaprosiliśmy znaczące izby i towarzystwa branżowe. Zaproszenie przyjęli: 

- Janusz Gajowiecki -  Prezes Zarządu PSEW 

- Krzysztof Kochanowski -  Wiceprezes Zarządu PIME 

- Paweł WoszczykZ-ca Dyrektora TGPE 

- Jacek Szymczak -  Prezes Zarządu IGCP 

- Ewa MalickaPrezes Zarządu TRMEW 

- Robert PerkowskiPrezes Zarządu IGG. 

To była najbardziej przekrojowa dyskusja, która przeprowadziła nas przez spektrum tematów obecnego stanu i przyszłości energetyki w każdej z jej gałęzi. Nagranie przebiegu całego panelu oraz wręczenia prezentów jest dostępne tutaj. 

Panel III należał do firm członkowskich IGEOS, którzy udowodnili, iż mamy więcej innowacji w Polsce niż nam się wydaje! Nasze energetyczne Grale to: 

- Polimex Mostostal S.A. reprezentowany przez Krzysztofa Figata - Prezesa Zarządu 

- Siemens Energy S.A. przez Grzegorza Należytego - Prezesa Zarządu 

- Energoprojekt Katowice S.A., przez Janusza Kurpasa - Dyrektor Nowych Obszarów Biznesowych                              

- Mitsubishi Power Europe w osobie Jakuba Misztala - Dyrektora  

- GE Power Sp. z o.o. na czele ze Sławomirem Żygowskim - Prezesem Zarządu  

Nagranie z tego panelu pod linkiem: V KONGRES INNOWACJI w Energetyce IV panel IGEOS - YouTube 

Ostatni, piąty panel V Kongresu Innowacji wypadł na piątkę! Stery przejęła Młodzież jako następne pokolenie Energetyków. Symboliczną pałeczkę przekazał Tandem Profesorsko-Mentorski Nowak-Świrski  Tandemowi Redaktorsko-Wizjonerskiemu Jakóbik-Wiech.

 

Redaktorzy Naczelni BiznesAlert (Wojciech Jakóbik) i Energetyki24 (Jakub Wiech) przeprowadzili studencką grę Energetycznego MasterChefa. 

Do gotowania mixu-energetycznego stanęli: 

Koła Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej,

Studenckie Koło Naukowe Prawa Energetycznego „on/off” z Torunia,

Koło Silników Wysokosprawnych „Stirling” Politechniki Warszawskiej.

Dodatkowym atutem panelu była prezentacja wyników badań studenckich na temat „wymarzonej pracy dla młodych energetyków – czyli jak zdobyć serce studenta i studentki”, w której Kacper Wronka z ramienia KNE PW przedstawił gdzie studenci szukają pracy, co myślą o rekrutacjach, co jest „hot” a co „not” u przyszłych pracodawców. Na koniec Filip Murawka – koordynator prac z KNE PW zaprezentował projekt Koła pt.  "Energetyczna Mapa Polski". 

A kto zwyciężył Energetycznego MasterChefa i co było nagrodą?  

Dowiedzą się Państwo z nagrania filmowego pod adresem: V KONGRES INNOWACJI w Energetyce V panel Studenci - YouTube  

Na tym zakończyliśmy naszą przygodę z Kongresem Innowacji w Energetyce.  

Królewskie zaproszenie na przyszłoroczną edycję, już dzisiaj, przesyła Państwu Dyrekcja Biura IGEOS! 

Udział w Kongresie był bezpłatny. Do zobaczenia za rok! 

Patronatem Honorowym wydarzenie objęli: Minister Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Patronem medialnym były czołowe portale energetyczne: BiznesAlert, CIRE, Energetyka24 i wortal Nowa Energia.

Wydarzenie wsparły również firmy: Energoprojekt – Katowice S.A., GE Power Sp. z o.o. , Mitsubishi Power Europe GmbH, Polimex Mostostal S.A., Siemens Energy Sp. z o.o., Transition Technologies S.A. oraz Centrum Energetyki AGH.

Materiały prasowe IGEOS.

Reklama

Komentarze (2)

  1. realista

    a blok 900 MW w Elektrowni Jaworzno dalej nie pracuje...

  2. Xd

    Ten ostatni tandem to był wyjątkowo ekspercki

Reklama