Reklama

Klimat

Świętokrzyskie: prawie 70% gmin w programie "Czyste Powietrze"

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prawie 70 procent gmin z woj. świętokrzyskiego podpisało porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wspólną realizację programu „Czyste Powietrze”. To najlepszy wynik w kraju – poinformował w poniedziałek prezes WFOŚIGW w Kielcach.

W poniedziałek kolejne osiem gmin z województwa świętokrzyskiego podpisało deklaracje współpracy z Funduszem. W jej ramach samorządy zorganizują lokalne punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy otrzymają wsparcie przy sięganiu po dotacje m.in. na wymianę starych pieców.

"Fundusz w Kielcach bardzo sprawnie wdraża program Czyste Powietrze. Wychodzi naprzeciw beneficjentom projektu. Mamy nadzieję, że trzy podstawowe pakiety zachęty sprawią, że do programu w kolejnych dniach przyłączy się znacznie więcej gmin" – mówił w poniedziałek w Kielcach Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zwracał uwagę, że gminy, które przyłączą się do programu otrzymają 30 tys. na uruchomienie i prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego "Czystego Powietrza". Ponadto samorządy będą otrzymywać 150 zł za złożone wnioski przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkową nagrodę w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku.

Przypomniał, że do realizacji programu "Czyste Powietrze" mają się też włączyć banki. Za ich pośrednictwem będzie można uzyskać niskooprocentowany kredyt m.in. na wymianę starego pieca czy termomodernizację budynku. Przyznana dotacja z programu "Czyste Powietrze" pozwoli spłacić część zaciągniętych pożyczek.

Mirowski zaapelował do samorządów, aby nie "kanibalizowały" programu "Czyste Powietrze" poprzez uruchamianie lokalnych, konkurencyjnych funduszy. "Jeżeli macie państwo środki na takie programy, to dopłacajcie je do wymiany źródeł ciepła w ramach programu +Czyste Powietrze+. To najbardziej racjonalne wyjście" - powiedział.

Reklama
Reklama

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach poinformował, że porozumienie na wspólną realizację programu "Czyste Powietrze" podpisało 68 ze 102 gmin z regionu. Zaznaczył, że to najlepszy wynik w kraju.

W 2020 roku w woj. świętokrzyskim podpisano ponad 10 tys. umów na realizację programu "Czyste Powietrze". Łączne wsparcie na inwestycje wyniosło ponad 90 milionów złotych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama