Rekordowe mrozy w Hiszpanii. Ludzie pytają o globalne ocieplenie, klimatolodzy odpowiadają

7 stycznia 2021, 15:21
snow-83784_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W północno-zachodniej części Hiszpanii zanotowano rekordowo niską temperaturę powietrza – minus 35,6 stopnia Celsjusza. Wywołało to dyskusje na temat globalnego ocieplenia. Głos w nich zabrali klimatolodzy.

Najzimniejszym miejscem w historii Hiszpanii okazała się położona w prowincji Leon stacja meteorologiczna Vega de Liordes. Jest ona usytuowana na wysokości 1872 m n.p.m.

Nienotowana wcześniej temperatura to drugi w ciągu ostatniej doby rekord chłodów w Hiszpanii. W środę rano termometr w stacji meteorologicznej w katalońskiej miejscowości Clot de la Llanca pokazał minus 34,1 stopnia Celsjusza.

Atak zimy doprowadził do zgonu mężczyzny w miejscowości Paso Cortes de Aragon de Calatayud, na północnym wschodzie. Według informacji służb medycznych prawdopodobnym powodem zgonu ponad 30-letniego mężczyzny było wychłodzenie organizmu podczas przebywania poza domem.

image

 

W czwartek w Asturii wznowiono poszukiwania pracownika pomagającego w akcji odśnieżania jednej z regionalnych dróg, który w weekend został porwany przez lawinę. Służby ratownicze używają sprowadzonego z Łotwy drona z georadarem.

W czwartek po południu niemal w całej Hiszpanii panują bardzo trudne warunki atmosferyczne, które doprowadziły do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Z szacunków Głównej Dyrekcji Transportu Drogowego (DGT) wynika, że zablokowanych z powodu zalegającego na jezdni śniegu jest już ponad 160 dróg krajowych.

Wśród nieprzejezdnych tras są trzy autostrady: biegnące przez środkową Hiszpanię A-4 i A-40, a także A-7, która łączy Barcelonę z Malagą.

Jak podaje turecka Anadolu Agency, fala chłodów przyniosła wiele dyskusji w hiszpańskim internecie na temat globalnego ocieplenia. Hiszpanie pytają, jak możliwe są takie mrozy podczas zmiany klimatu w kierunku ociepleniowym. Głos w tych debatach zabrali klimatolodzy z Katalońskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego. „Klimat odnosi się do zachowania atmosfery w długim okresie. Wartości odnotowywane jednego dnia lub przez krótki czas nie są w żaden sposób reprezentatywne dla rocznych trendów, które jasno wskazują na ocieplenie” - stwierdzili.

PAP/jw

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
edzio37
piątek, 8 stycznia 2021, 09:21

Astronomowie na podstawie danych przesyłanych przez sondy badające słońce ustalili, że następuje wzrost tempertatury w całym układzie słonecznym!!! nawet na bardzo oddalonych planetach od słońca.

autor komentarza
czwartek, 7 stycznia 2021, 21:47

Natomiast w Polsce od kilku lat w drugiej połowie września temperatura spada w okolice zera, a potem utrzymuje się ok 8-10 stopni do końca roku. A w połowie maja wiele osób włącza ogrzewanie na noc - oczywiście poza centrami dużych miast. Niezrażeni klimatolodzy, z miedzianym czołem, powtarzają swoje: księżyc jest zrobiony z zielonego sera, a ziemia jest płaska.

Tweets Energetyka24