Reklama

Klimat

Prezydent: Ważne, aby transformacja energetyczna w Europie była sprawiedliwa

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP / www.prezydent.pl
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP / www.prezydent.pl

Ważne, aby transformacja energetyczna w Europie, prowadzona dla ochrony klimatu, była sprawiedliwą transformacją, pozwalającą zachować miejsca pracy i odpowiedni poziom życia społeczeństw - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Bratysławie.

Prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. ochrony klimatu i planów transformacji energetycznej obu krajów.

Reklama
Reklama

"Zgodziliśmy się, że niepokojący jest ogromny wzrost cen gazu, który obserwujemy na rynku europejskim. Podzieliśmy obawy co do wzrostu cen energii elektrycznej, które będą związane prawdopodobnie z transformacja energetyczną. Nie mam wątpliwości, że musimy podjąć rozmowy i działania w tej sprawie na forum UE. Trzeba już zawczasu przygotowywać środki zaradcze" - mówił prezydent.

Podkreślił, że ważna jest także realizacja zasady sprawiedliwej transformacji, która zapewni zachowanie miejsc pracy i odpowiedniego poziomu życia społeczeństw. "To jest nasze niezwykle ważne zadanie i nie mam wątpliwości, że na forum UE powinniśmy się domagać takiego ułożenia procesu transformacji i takich w tym zakresie zasad, aby to było możliwe. To jest zadanie na najbliższe lata" - stwierdził Duda. 

Prezydent ocenił też, że relacje Polski ze Słowacją są intensywne. "Wierzę w to, że dzięki temu budujemy i będziemy budowali lepsze sąsiedztwo i Unię Europejską. Cieszę się ze wszystkich formatów współpracy polsko-słowackiej, także w ramach formatu Trójmorza. Mam nadzieję, że przyniesie ona pożytki nie tylko naszym narodom, ale także naszym sąsiadom w Europie i całej UE" - powiedział podkreślając, że Trójmorze jest elementem budowania pomyślności UE. (PAP)  

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Niuniu

    Sprawiedliwa dla kogo Panie Duda? Dla Pana czy może dla Kowalskiego? A może sprawiedliwa dla Helmuta z Berlina czy pepiczka z Brna? Co to w ogóle jest ta sprawiedliwość? Czy aby nie taka jak Kargula?