Reklama

Klimat

Prezydent: Polska może pomóc Macedonii Płn. w transformacji energetycznej

Fot. Marek Borawski / KPRP / www.prezydent.pl
Fot. Marek Borawski / KPRP / www.prezydent.pl

Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej - przekonywał prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Polsko-Macedońskiego Forum Gospodarczego. Ocenił też, że kraj ten to doskonałe miejsce do lokowania dużych inwestycji.

Podczas wystąpienia prezydent Duda podkreślał wagę komponentu gospodarczego w relacjach polsko-macedońskich. Wyraził przy tym nadzieję, że Forum będzie stanowiło dodatkowy impuls w tych relacjach.

Reklama
Reklama

Zwracał uwagę na systematyczny wzrost obrotów towarowych między naszymi krajami i ocenił, że istnieje duży potencjał do rozwoju współpracy w tym obszarze. 

Podkreślał, że gospodarka Macedonii Północnej jest uważana powszechnie za najbardziej konkurencyjną w regionie i że kraj stanowi doskonałe miejsce do lokowania dużych inwestycji zagranicznych. 

Wskazywał, że zagraniczne firmy coraz częściej inwestują w tym kraju, np. w wydobycie surowców czy sektor motoryzacyjny. "Polecam to uwadze, zwłaszcza polskich inwestorów z bogatym doświadczeniem w przemyśle, energetyce, górnictwie, turystyce, ochronie środowiska i rolnictwie" - mówił. 

Duda mówił tez, że dostrzega duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój dwustronnej współpracy inwestycyjnej.

Zwracał uwagę, że cechą wspólną naszych krajów jest dominacja paliw kopalnych w miksach energetycznych. Dlatego - dodał - mamy podobne wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz infrastruktury energetycznej. 

"Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej. Zarówno poprzez projekty inwestycyjne, technologiczne jak również i doradcze. Polskie przedsiębiorstwa są gotowe do udziału w modernizacji macedońskiego sektora energetycznego" - zapewnił. (PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Niuniu

    A co z polską transformacją energetyczną w Polsce? Kto Nam pomoże Panie Duda - poza Czechami?

  2. rob ercik

    Tik tak, ostatnio odnieśliśmy sukces w Mołdawii ...

Reklama