Reklama

Klimat

Prezydent Andrzej Duda powoła w środę Radę ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda powoła w środę w południe Radę ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych; przewodniczyć jej pracom będzie prezydencki doradca Paweł Sałek - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Powołanie Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych odbędzie się w środę w południe.

"Pan prezydent konsekwentnie realizuje kolejne działania, jeśli chodzi o zasadnicze kwestie. Rada ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych to kolejna Rada w ramach Narodowej Rady Rozwoju, złożona z fachowców, którzy będą (...) analizować ważne kwestie związane z tymi obszarami" - powiedział Ćwik PAP.

"Pamiętajmy, że pan prezydent wielokrotnie i bardzo mocno podnosił temat związany z +just transition+ i wszystkimi kwestiami przekształcenia, jeśli chodzi o energię, ze zwróceniem uwagi na tę ważną bardzo kwestię dotyczącą przyszłości polskiego górnictwa, ale też przecież ochrony środowiska" - zaznaczył prezydencki minister. Przypomniał w tym kontekście akcje z udziałem pary prezydenckiej pod hasłami: "Sprzątamy" czy "Sadzimy".

Wiceszef KPRP zauważył, że prezydent Duda chce być aktywny, jeśli chodzi o tę tematykę, nie tylko w ramach takich akcji, "ale również dyskusji i rozmów na temat dobrych rozwiązań".

image

 Reklama

"Wiemy, że przed nami transformacja, jeśli chodzi o kwestie związane z energią, ale też ważne jest, by dobrze zabezpieczyć przyszłość polskich górników i niezależność energetyczną, jeśli chodzi o Polskę. To jest bardzo ważna kwestia, która na pewno jest w obszarze zainteresowań i działań pana prezydenta" - zaznaczył.

Ćwik dodał, że w skład powołanej w środę Rady wejdą eksperci; będzie się ona spotykała cyklicznie, podobnie jak inne rady powołane w ramach NRR.

Minister zauważył, że rady powoływane przez prezydenta pracują społecznie, a ich członkowie nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, "decydują się na to, by gromadzić się wokół prezydenta, tworzyć płaszczyznę dialogu, rozmowy na temat przyszłości Polski w tych obszarach".

Wiceszef KPRP poinformował również, że przewodniczącym Rady zostanie prezydencki doradca Paweł Sałek, który zajmował się dotychczas właśnie kwestiami związanymi z energią, środowiskiem i ochroną klimatu.

"To bardzo ważne kwestie, nad którymi także będzie się pochylać ta rada, spotykając się, rozmawiając, dyskutując, ale też wypracowując dobre pomysły, rozwiązania, odnosząc się pewnie także do tych rozwiązań, które będą proponowane przez stronę rządową" - powiedział Ćwik.

Zaznaczył, że rząd przygotowuje projekty ustaw, którymi zajmuje się następnie Sejm, ale ostatecznie trafiają one na biurko prezydenta, który "także chce być aktywny w tym dialogu i rozmowie, takiej bardzo roboczej".

W ramach Narodowej Rady Rozwoju prezydent powołał wcześniej m.in. Radę ds. Ochrony Zdrowia, Radę ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Radę ds. Społecznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama