Reklama

Klimat

Premier Czech: Europa powinna teraz zapomnieć o Zielonym Ładzie

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Czeski premier Andrej Babiš, którego kraj polega głównie na energii jądrowej oraz węglu, powiedział, że Unia Europejska powinna odrzucić ogłoszony niedawno Europejski Zielony Ład, czyli plan zredukowania emisji do zera w 2050 roku.

„Europa powinna teraz zapomnieć o Zielonym Ładzie i zamiast tego skoncentrować się na koronawirusie” - powiedział premier Andrej Babiš dziennikarzom. Jego przytacza euractiv.com.

„Europa jest obecnie największym epicentrum koronawirusa na świecie” - dodał polityk.

Na początku tego miesiąca UE przedstawiła projekt zielonego porozumienia, który nakłada na członków obowiązek osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r.

Członkowie UE z Europy Środkowo-Wschodniej, tacy jak Czechy, ogłosili znacznie mniej ambitne plany, ponieważ ich sektory energetyczne są nadal w dużej mierze zależne od węgla.

Pandemia

Republika Czeska zarejestrowała 344 przypadki COVID-19, w tym trzech odzyskanych pacjentów. Nikt nie umarł na tę chorobę w kraju liczącym około 11 milionów ludzi (stan na 16 marca).

Republika Czeska niedawno zamknęła swoje granice, a także szkoły, większość sklepów i obiektów kultury oraz ograniczyła swobodny przepływ ludzi.

W poniedziałek rząd wysłał do Chin specjalny samolot wojskowy w celu zebrania zestawów testowych koronawirusa, a Babiš zapowiedział, że kolejne siedem samolotów powinno pójść w jego ślady.

Czeski premier pochwalił również Chiny za radzenie sobie z zarażeniem.

„Teraz, gdy epidemia w Chinach dobiega końca, kraj ten po raz kolejny jest największym producentem materiałów medycznych, a cała planeta robi zakupy w Chinach” - powiedział Babiš. „Naprawdę musimy się wiele nauczyć od Chin” – dodał.

Komentarze