Reklama

Klimat

Poznań: z powodu smogu ograniczenia w sposobie ogrzewania

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

We wtorek w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów; z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.

Jak poinformował we wtorek Urząd Miasta Poznania, ograniczenia w sposobie ogrzewania wprowadzono z uwagi na przekroczenie wartości 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 - do którego doszło w poniedziałek 1 lutego - oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia.

„We wtorek, 2 lutego obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, piecy kaflowych lub typu +koza+ oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu. Ograniczenia dotyczą osób posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu” – podał magistrat.

W komunikacie wskazano, że podstawę do wprowadzenia ograniczenia stanowi tzw. uchwała antysmogowa, podjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w grudniu 2017 roku.

Reklama

Reklama

Magistrat przypomniał, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych - węgla i drewna. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak.

„Utrzymujące się niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło np. kominek, znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore” – podano.

Magistrat zaapelował również do osób, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, o poinformowanie Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

Źródło:PAP

Komentarze