• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Podkarpackie: po ulewach ok. 100 mln strat na drogach wojewódzkich

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ok. 100 mln zł wynoszą szacunkowe straty w infrastrukturze na drogach wojewódzkich po weekendowych ulewach, które przeszły w regionie w ostatnich dniach – podał w poniedziałek w trakcie sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

Dodał, że na doraźne zabezpieczenie zniszczonych dróg konieczne jest 5 mln zł z budżetu województwa.

Ortyl zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zwołana zostanie sesja nadzwyczajna, na której ma być przyjęta uchwała o pomocy dla gmin, które najbardziej ucierpiały. „Chcemy ocenić nasze możliwości budżetowe. Mam nadzieję, że będą znane już szacunki, które gminy ucierpiały najbardziej, i będziemy decydować, któremu samorządowi pomóc i przekazać pieniądze na konkretny cel” – dodał w trakcie sesji sejmiku, która w poniedziałek odbywa się online.

Marszałek zapowiedział również pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku ostatnich podtopień. „Chcemy skierować do nich pożyczki na preferencyjnych warunkach. Poszukujemy też możliwości wsparcia ich z funduszy europejskich, ale te kroki musimy skonsultować z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisją Europejską” – powiedział.

Ortyl zapewnił również, że otwarte zostaną, zerwane podczas piątkowej ulewy, tory kolejki wąskotorowej w Handlach Szklarskich.

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja była w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie.

Z kolei dzień później nawałnice nawiedziły m.in. powiaty brzozowski i jasielski.

Źródło:
PAP

Komentarze