Reklama

Klimat

ONZ: do 2030 r. świat planuje wydobyć dwa razy więcej paliw kopalnych niż wynika z celów klimatycznych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Plany rządów dotyczące wydobycia paliw kopalnych do 2030 r. są nie do pogodzenia z utrzymaniem globalnych temperatur na bezpiecznym poziomie - twierdzi ONZ. 

Raport UNEP (United Nations Environment Programme) mówi, że kraje będą wiercić lub wydobywać ponad dwukrotnie więcej niż powinny, aby utrzymać próg ocieplenia średniej światowej temperatury o 1,5 C. Wydobycie ropy i gazu ma gwałtownie wzrosnąć, przy jedynie niewielkim spadku wydobycia węgla. Od czasu opublikowania pierwszego raportu w 2019 r. nastąpiły niewielkie zmiany. 

W związku z konferencją klimatyczną COP26, która odbędzie się pod koniec października, już teraz kładzie się ogromny nacisk na ambicje redukcji emisji dwutlenku węgla przez największych emitentów.

Ale pomimo wysypu celów zerowej emisji netto i zwiększonych zobowiązań wielu krajów, niektórzy z największych producentów ropy, gazu i węgla nie przedstawili planów szybkich redukcji paliw kopalnych, które według naukowców są niezbędne do ograniczenia temperatur w nadchodzących latach.

IPCC ostrzega w najnowszym raporcie przed zagrożeniami dla ludzkości, jakie niesie ze sobą dopuszczenie do wzrostu temperatur o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w tym stuleciu. Utrzymanie się poniżej tego progu będzie wymagało ograniczenia emisji dwutlenku węgla o około 45% do 2030 r. w stosunku do poziomu z 2010 r.

Więcej emisji

Jednak według ONZ, zamiast ograniczać emisje dwutlenku węgla, wiele krajów o największej emisji planuje również znaczne zwiększenie produkcji paliw kopalnych.

W raporcie stwierdzono, że kraje planują wyprodukować o ok. 110% więcej paliw kopalnych niż byłoby to możliwe przy wzroście temperatury o 1,5°C do końca tego stulecia. Plany te są o ok.45% większe niż to, co jest potrzebne do utrzymania wzrostu temperatury na poziomie 2C.

Według badania, produkcja węgla spadnie, ale gaz wzrośnie najbardziej w ciągu najbliższych 20 lat, do poziomów, które są po prostu niezgodne z porozumieniem paryskim. Raport zawiera profile 15 głównych krajów produkujących energię, w tym Australii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, USA i Wielkiej Brytanii. Większość rządów nadal zapewnia znaczące wsparcie polityczne dla produkcji paliw kopalnych, twierdzą autorzy.

Reklama
Reklama

"Badania są jednoznaczne: globalna produkcja węgla, ropy i gazu musi zacząć spadać natychmiast i gwałtownie, aby być w zgodzie z ograniczeniem długoterminowego ocieplenia do 1,5C" - mówi Ploy Achakulwisut, główny autor raportu ze Sztokholmskiego Instytutu Środowiska. 

"Jednak rządy nadal planują i wspierają poziomy produkcji paliw kopalnych, które znacznie przekraczają to, co możemy bezpiecznie spalić" – dodaje. 

Podczas gdy kraje poświęciły znacznie więcej swoich wydatków na odbudowę po pandemii Covida w kierunku działań związanych z paliwami kopalnymi, istnieją pewne pozytywy, jeśli chodzi o finansowanie. Finansowanie dla ropy, węgla i gazu z banków międzynarodowych znacznie się zmniejszyło w ostatnich latach - a także ze strony niektórych bogatszych narodów.

Komentarze (2)

  1. Felek

    Szybciej uwierzę w naszą totalną klęskę i porażkę jako ludzkości, niż w to, że się opamiętamy dobrowolnie z zapętlenia kredytowego, życia na dług przyszłych pokoleń i zmian nawyków.

  2. Kowalskiadam154

    Więc ue podejmie się jeszcze większej redukcji i luz :))

    1. Czeka nas oddychanie jedną dziurką