Reklama

Klimat

Nowy Jork pozywa gigantów naftowych. „Oszukują obywateli”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Agencja Reutera podaje, że Nowy Jork pozwał trzy potężne koncerny naftowe oraz organizację reprezentującą ich interesy. Władze miasta oskarżają Exxon, BP i Shella o oszukiwanie obywateli w zakresie wpływu prowadzonej działalności na klimat.

Pozew został złożony po tym, jak federalny sąd apelacyjny odrzucił starania miasta o pociągnięcie największych firm naftowych do odpowiedzialności za szkody spowodowane globalnym ociepleniem.

Przedstawiciele Nowego Jorku twierdzą, że ExxonMobil, BP, Shell oraz American Petroleum Institute „systematycznie i celowo wprowadzały konsumentów w błąd” poprzez sprzedaż normalnych paliw jako „czystszych” oraz „redukujących emisje” - nie ujawniając przy tym rzeczywistego wpływu na klimat.

„Te pozwy są bezzasadne i nie przyczyniają się do podjęcia znaczących wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu” - oświadczył Casey Norton, rzecznik Exxona.

Reklama
Reklama

Shell z kolei jest „rozczarowany” działaniami Nowego Jorku i podkreśla, że wyzwania klimatyczne wymagają „kompleksowania działania wszystkich sektorów biznesu, w tym naszego”.

Przedstawiciel API stwierdził, że przemysł naftowy zapewnia niedrogą energię „przy jednoczesnym znaczącym zmniejszaniu emisji”. Koncern BP odmówił komentarza.

Reklama

Komentarze

    Reklama