Reklama

Klimat

Mimo panującej epidemii, KE forsuje Europejski Zielony Ład

Komisarz ds. klimatu, Frans Timmermans. Fot. Flickr/Partij van de Arbeid
Komisarz ds. klimatu, Frans Timmermans. Fot. Flickr/Partij van de Arbeid

Europa zmaga się z najgroźniejszą epidemią od co najmniej stu lat. Tymczasem Komisja Europejska prze dalej z agendą klimatyczną.

We wtorek KE ruszyła z procedurą konsultacji społecznych ws. Europejskiego Zielonego Ładu. „Podczas gdy cała uwaga Komisji skupia się na walce z koronawirusem, kontynuujemy nasze przygotowania do długodystansowych celów, w tym również do wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu” – podała KE w oświadczeniu. 

Konsultacje społeczne będą prowadzone online a dotyczyć będą aktualizacji polityki klimatycznej do 2030 roku. Pytania będą dotyczyć tego, czy emisje gazów cieplarnianych do 2030 roku mają być zredukowane o 50 czy 55% w odniesieniu do 1990 roku.

„Zrewidowanie celów na 2030 rok sprawi, że droga do neutralności klimatycznej w 2050 roku będzie bardziej stopniowa” – dodaje KE.

Jeżeli będzie zgoda na zwiększone cele redukcyjne, trafią one do projektu Europejskiego Prawa Klimatycznego, do którego włączone zostaną odpowiednie zapisy dot. wydajności energetycznej, energii odnawialnej, czy systemu handlu prawami do emisji CO2.

Reklama

Komentarze

    Reklama