Reklama

Klimat

Macron chce wpisania troski o klimat do konstytucji

Fot. Photo: Arno Mikkor (EU2017EE) / Flickr
Fot. Photo: Arno Mikkor (EU2017EE) / Flickr

Francuski prezydent uważa, że zapisy dotyczące troski o klimat powinny znaleźć się w ustawie zasadniczej Republiki.

Podczas spotkania z członkami konwentu obywatelskiego Emmanuel Macron oświadczył, że jest zwolennikiem wzmocnienia działań na rzecz ochrony klimatu. Jednym z przejawów ma być wpisanie do francuskiej konstytucji zapisów poświęconych właśnie tym zagadnieniom. 

W opinii Macrona kolejność działania w tej sprawie powinna być następująca: najpierw powinno zająć się nią Zgromadzenie Narodowe, później Senat, a na końcu obywatele, którzy wypowiedzą się w drodze referendum.

Komentatorzy są raczej ostrożni, nie przewidując, żeby planowane zmiany (zakładając ich realizację) miały jakiekolwiek znaczenie poza symbolicznym podkreśleniem wagi problemów związanych ze zmianami klimatu. 

Wspomniany wyżej konwent jest ciałem, którego powstanie zostało zapowiedziane w czasie protestów żółtych kamizelek. Prace rozpoczął w październiku ubiegłego roku, zaś w jego skład wschodzi 150 osób, zapewniających „pełną reprezentatywność”. Efektem prac konwentu są m.in. rekomendacje dotyczące przeprowadzenia referendum ws. uznania "ekobójstwa" za przestępstwo.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama