Reklama

Klimat

Gill-Piątek o montażu filtrów w tunelu POW: trzeba to zrobić jak najszybciej

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa od lat domagają się instalacji filtrów na wyrzutniach spalin wybudowanych na krańcach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy - poinformowała w poniedziałek posłanka Hanna Gill-Piątek (Polska 2050). 

Zaapelowała też o ich jak najszybszy montaż oraz przekazała, że złożyła do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelację w tej sprawie.

Podczas poniedziałkowej konferencji posłanka Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) zwróciła uwagę, że Południowa Obwodnica Warszawy to bardzo ważny element, jeśli chodzi o komunikację w stolicy, a mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa od lat domagają się instalacji filtrów na wyrzutniach spalin wybudowanych na krańcach tunelu POW. W sprawie filtrów podpisywali m.in. liczne petycje oraz składali wnioski o ich montaż.

"Te filtry zostały im przez ministra Adamczyka w 2017 roku obiecane. Natomiast przez Patryka Jakiego w kampanii było powiedziane, że filtry te powstaną. Obietnic się dotrzymuje, dlatego teraz, kiedy słyszymy, że znowu przez Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA niejako kwestionowane są te obietnice, ponieważ znowu odsyła się do badania zasadności powstania filtrów w tunelu POW, to jest to naprawdę skandaliczne" - powiedziała Gill-Piątek.

Poinformowała również, że w związku z tym wysłała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelacje z prośbą o przyspieszenie zamontowania filtrów na POW. "Te filtry muszą powstać równolegle z budowaną trasą (...) Już w tej chwili widzimy, że powstanie POW powoduje zwiększony ruch (...). Zdrowie mieszkańców jest priorytetem" - mówiła Gill-Piątek.

Reklama

Reklama

Jak dodała, w kolejnej interpelacji zwróciła się do ministra Adamczyka z prośbą o rozwiązanie sprawy budowy przejścia dla pieszych po południowej stronie ul. Puławskiej przy skrzyżowaniu z POW, o którego przywrócenie od lat walczą mieszkańcy i samorządowcy.

Jak stwierdził obecny na konferencji radny Dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk (Polska 2050/Otwarty Ursynów), wydawało się, że montaż filtrów to "sprawa ponad podziałami politycznymi", ale mieszkańcy wciąż w tej kwestii mają obawy. "Jeśli wyniki badań będą wskazywały, że jest potrzeba instalacji filtrów, wówczas najwcześniej będą one mogły być zamontowane w 2023 roku. Filtry powinny być zamontowane jak najwcześniej bez zbytecznej zwłoki. Ceną jest zdrowie mieszkańców Ursynowa i Wilanowa" - podkreślił radny.

Przypomniał też, że 10 organizacji społeczno-politycznych z Ursynowa i Wilanowa zawarło lokalny pakt, żądając instalacji filtrów na wyrzutniach spalin.

Pod koniec grudnia GDDKiA poinformowała, że ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy, który wykona pomiar jakości powietrza w okolicach tunelu biegnącego pod warszawskim Ursynowem. Pomiar będzie prowadzony pomiędzy węzłem Puławska a węzłem Warszawa Wilanów. Efektem końcowym będzie opracowanie wyników tych pomiarów i sporządzenie analizy porealizacyjnej.

Zadaniem wykonawcy będzie zebranie danych z rejonu tzw. wyrzutni spalin dotyczących stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 50 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.

Wykonawca jest zobowiązany do dostarczenia wyników pomiarów powietrza i wykonania analizy porealizacyjnej po oddaniu do użytku ursynowskiego odcinka pomiędzy węzłami Puławska a Warszawa Wilanów w terminie ok. 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Termin składania ofert w przetargu to 3 luty 2021 r. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest wiosną 2021 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama