Reklama

Klimat

Francja: HCC wzywa do transformacji ekologicznej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Francuski Wysoki Komitet na rzecz Klimatu (HCC) wezwał rząd do transformacji ekologicznej i przestrzegł, by w momencie wznowienia działalności gospodarczej nie subwencjonować bezkrytycznie przedsiębiorstw powodujących zanieczyszczenie.

Zalecenia Komitetu przedstawione rządowi Francji we wtorek omawia w datowanym na środę wydaniu dziennik "Le Monde".

HCC - niezależna od rządu instytucja powołana w listopadzie 2018 r. przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona - nawołuje władze wykonawcze, by transformacje ekologiczną i równość społeczną uznały za centralny element odbudowy gospodarczej kraju po zapaści spowodowanej pandemią Covid-19. Według Komitetu taka reforma gospodarki zapewni wzmocnienie jej odporności na zagrożenia sanitarne i klimatyczne.

Pomoc publiczna dla sektorów szczególnie dotkniętych epidemią musi być uzależniona od "dokładnych planów" na rzecz klimatu – to zasadnicza rekomendacja HCC.

Katastrofa sanitarna, jaką jest pandemia, "pokazała, jak mało uwagi zwracało się na ostrzeżenia, jak brakowało przygotowania i kroków zapobiegawczych. Ukazała równocześnie konsekwencje wyborów politycznych, które od ponad 40 lat, poprzez transformacje ekologiczne, społeczne i ekonomiczne, doprowadziły do słabości" systemu – ocenia HCC.

30-procentowy spadek emisji gazów cieplarnianych będący wynikiem zastopowania gospodarki, spowoduje redukcję śladu węglowego w tym roku o 5 do 15 proc. w porównaniu z rokiem 2019 – przewiduje HCC, z zastrzeżeniem, że "nie wiadomo, jak będzie w drugim semestrze”. Organizacja podkreśliła, że obecny spadek emisji CO2 nie wynika ze "strukturalnej, zorganizowanej zmiany". Dlatego Komitet wzywa Francję, by ożywienie gospodarki było "zielone a nie szare", by "zerwać z mocno węglowym modelem rozwoju".

Według HCC należy inwestować w linie kolejowe, zbiorowy transport miejski i sieci cieplne. Trzeba przyspieszyć "energetyczną renowację budynków". Spadki cen ropy naftowej powinny być okazją do zniesienia subwencji i ulg podatkowych dla energii kopalnych – ocenia HCC.

Komitet wzywa wreszcie do tego, by pomoc dla gospodarki uzależniona była od „formalnego przyjęcia planów inwestycyjnych, z możliwością ich weryfikacji i z perspektywami niskiego zawęglenia". Np. pomoc dla przemysłu samochodowego powinna sprzyjać produkcji przede wszystkim aut elektrycznych.

Również pomoc dla sektora lotniczego uzależniona musi być od przyjęcia precyzyjnego planu ograniczenia emisji – rekomenduje HCC. Zdaniem Komitetu, w pewnych sytuacjach, zamiast pomagać sektorom emitującym szkodliwe zanieczyszczenia, lepiej pomagać jest w przekwalifikowaniu ich pracowników.

Autorka artykułu w "Le Monde" przypomina, że minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział, iż pomoc dla przedsiębiorstw uzależniona będzie od "ambitnej polityki środowiskowej". Organizacje pozarządowe twierdzą jednak, że rząd "nie stawiając żadnych warunków, wystawia czek in blanco tym, którzy zanieczyszczają".

Podczas gdy pracodawcy starają się złagodzić pewne normy ochrony środowiska, HCC uznaje za nadzwyczaj ważne "utrzymanie i wzmocnienie norm zanieczyszczenia, również w skali Unii Europejskiej" – komentuje "Le Monde".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama