Reklama

Klimat

Finlandia: Czerwiec 2021 najcieplejszy w historii pomiarów

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tegoroczny czerwiec w Finlandii był najcieplejszy w historii prowadzonych w tym państwie pomiarów pogodowych. W ubiegłym miesiącu było jedynie pięć dni, kiedy na żadnym obszarze kraju nie odnotowano upału – poinformowała w czwartek fińska służba meteorologiczna.

W stolicy kraju Helsinkach średnia temperatura wyniosła 19,3 stopnia C, co jest najwyższym wskaźnikiem od 1844 roku. W całym południowym regionie Finlandii było o 10 więcej upalnych dni, czyli z temperaturą powyżej 25 stopni, niż zazwyczaj.

image

 Reklama

Najwyższą dzienną temperaturę 33,6 stopnia odnotowano 22 czerwca na południowym wschodzie kraju, w Karelii Południowej, i była to wartość jedynie o 0,2 stopnia niższa od rekordowej dla czerwca temperatury zmierzonej w 1935 roku w środkowej części kraju. Jednocześnie najniższą temperaturę -2,4 stopnia zarejestrowano na północy kraju, w Laponii, na górze Saana przy granicy ze Szwecją i Norwegią. Średnia temperatura w miesiącu na obszarze Finlandii wyniosła 16,5 stopnia. Poprzedni rekord 16,2 stopnia pochodził z 1953 roku.

Fińscy meteorolodzy zwracają także uwagę, że ze względu na częste upały, w czerwcu zaobserwowano wyjątkowo dużą liczbę wyładowań atmosferycznych – ok. 78 tys., czyli dwa razy więcej niż średnio w tym miesiącu.

Dotychczas najwyższą w Finlandii temperaturę 37,2 stopnia odnotowano w lipcu 2010 roku w Karelii Północnej.

Źródło:PAP

Komentarze