Reklama

Klimat

Eksperci będą dyskutować na temat poprawy jakości powietrza w Rzeszowie

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) zorganizuje debatę „Rzeszów kocha czyste powietrze”, poświęconą walce o poprawę jakości powietrza. Wydarzenie odbędzie się 25 sierpnia na dziedzińcu rzeszowskiego centrum handlowego Millenium Hall. Przedstawiciele PKEE, PGE S.A., eksperci branży energetycznej oraz władze regionu wraz z mieszkańcami Rzeszowa będą rozmawiać o najskuteczniejszych i najbardziej optymalnych kosztowo sposobach na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Debacie będzie towarzyszyć piknik edukacyjny z licznymi atrakcjami i konkursami. 

Rzeszowska debata będzie już czwartym z cyklu wydarzeń, organizowanych w ramach kampanii edukacyjnej „Energetyka kocha czyste powietrze”. Osią akcji jest opracowany przez PKEE raport, przedstawiający główne przyczyny powstawania smogu. Zgodnie z analizą ekspertów jednym z najważniejszych czynników, wpływających na występowanie tego zjawiska, jest tzw. niska emisja, powstająca głównie w wyniku spalania złej jakości paliw stałych w piecach domowych starej generacji. Równie istotną przyczyną emisji zanieczyszczeń jest samochodowy transport indywidualny. Kampania „Energetyka kocha czyste powietrze” ma na celu poprawę tej sytuacji.

Naszą misją jest edukacja. W ramach cyklu debat, wraz z ekspertami z różnych obszarów oraz przedstawicielami branży energetycznej, analizujemy prawdziwe przyczyny powstawania smogu w polskich miastach. Wspólnie ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi władzami chcemy wypracować takie rozwiązania, dzięki którym uda się znacząco poprawić jakość powietrza – podkreśla Maciej Kość, Dyrektor Biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Polski sektor energetyczny jest przykładem pozytywnej zmiany, jaka nastąpiła w obszarze walki o lepszą jakość powietrza. Dążąc do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, branża przeszła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat głęboką transformację. W jej wyniku zredukowane zostały emisje wielu związków, w tym również tych najgroźniejszych dla zdrowia człowieka.

Debata w Rzeszowie będzie ostatnim spotkaniem organizowanym w ramach kampanii „Energetyka kocha czyste powietrze”. Udział w niej wezmą m.in. eksperci PKEE, w tym dr inż. Janusz Zyśk z AGH – współautor raportu „Energetyka KOCHA Czyste Powietrze”, Jan Mądrzak – Wiceprezes Zarządu PGE Obrót S.A. i Grzegorz Gilewicz – Dyrektor Oddziału PGE GiEK Elektrociepłownia Rzeszów, przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Beata Kot – Wojewódzki Konserwator Zabytków. Debata będzie otwarta dla publiczności, a organizatorzy umożliwią udział w dyskusji przedstawicielom lokalnej społeczności.

Dodatkową atrakcją dla uczestników wydarzenia będzie piknik, w trakcie którego organizatorzy zaproszą mieszkańców Rzeszowa do udziału w warsztatach antysmogowych, zaprezentują eko-edukacyjny teatr oraz eksperymenty przeprowadzane w specjalnie przygotowanym SmogLab. Dla dzieci i młodzieży przewidziano także liczne konkursy z nagrodami.

Piknik „Rzeszów kocha czyste powietrze” rozpocznie się w sobotę 25 sierpnia o godzinie 11.00 w Centrum Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Początek debaty zaplanowany został na godzinę 12:00.

 MZ / PKEE

  • smog
Reklama

Komentarze

    Reklama