Klimat

Chiny chcą, aby jedna czwarta ich terytorium była chroniona

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Chiny wyznaczyły 25% swojego terytorium lądowego jako obszary "ochrony ekologicznej", ograniczając rozwój i działalność człowieka w celu poprawy stanu środowiska i ochrony zasobów.

Ministerstwo Ekologii i Środowiska otrzymało zadanie zidentyfikowania obszarów wymagających ochrony dekadę temu, kiedy rząd przyznał, że dekady "nieracjonalnego rozwoju" poważnie nadwerężyły bezpieczeństwo ekologiczne.

Cui Shuhong, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Ekologii w ministerstwie, powiedział na konferencji prasowej w środę, że "czerwone linie" zostały narysowane wokół stref, które służyły głównym funkcjom ekologicznym, oraz obszarów, które były wrażliwe i podatne na zagrożenia wraz z regionami ważnymi dla różnorodności biologicznej.

"Wyznaczymy i będziemy ściśle strzec czerwonych linii ochrony ekologicznej... i powstrzymamy różne naruszenia środowiska, które szkodzą żywotnym interesom ludzi" - powiedział Cui.

Reklama
Reklama

W 2017 r. rząd centralny jasno stwierdził, że urzędnicy samorządowi są odpowiedzialni za ochronę wyznaczonych obszarów, a następnie nakazał bieżące rozprawienie się z zakładami przemysłowymi, gospodarstwami rolnymi, chlewniami, a nawet domami mieszkalnymi zbudowanymi w obrębie czerwonych linii - przypomina Reuters.

Komentarze