Reklama

Klimat

BOŚ włącza się w walkę o czyste powietrze

Fot.:BOŚ Bank
Fot.:BOŚ Bank

Prezes Banku Ochrony Środowiska podpisał wspólnie z prezesem zarządu NFOŚiGW oraz prezesami wojewódzkich funduszy porozumienie dotyczące realizacji rządowego programu Czyste Powietrze, którego budżet wynosi ponad 100 mld zł - poinformował bank w komunikacie.

Na realizację założeń programu ma być przeznaczone łącznie ponad 100 mld zł, z czego w formie bezzwrotnych dotacji 63 mld zł. Wnioski o dofinansowanie na działania związane z wymianą ciepła starej generacji na nowoczesne, bardziej wydajne i przyjazne środowisku rozwiązania oraz na poprawę efektywności energetycznej budynków będzie można składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje bank w komunikacie. Beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielem budynku - informuje BOŚ Bank.

"Bank Ochrony Środowiska od początku swojego istnienia udzielił na cele związane z ochroną atmosfery kredytów o łącznej wartości 12,6 mld zł. Bazując na swoim doświadczeniu w finansowaniu proekologicznych inwestycji, będziemy aktywnie wspierać program Czyste Powietrze. Wspólnie z partnerami programu, zakładamy, że w trakcie jego trwania pomożemy poprawić efektywność energetyczną do 4 mln domów jednorodzinnych, wymienimy 3 mln kotłów starej generacji oraz zamontujemy ponad milion niskoemisyjnych, innowacyjnych źródeł ciepła" – mówi, cytowany w komunikacie, prezes Banku Ochrony Środowiska Bogusław Białowąs.

"Ochrona atmosfery, promocja zielonej energii oraz wspieranie inwestycji zmniejszających problem smogu są jednymi z ważniejszych działań w misji Banku Ochrony Środowiska. Jesteśmy jedynym bankiem w Polsce, który dysponuje kadrą doświadczonych inżynierów ekologii, wspierających wszystkie finansowane przez Bank projekty. Beneficjentom programów NFOŚiGW zapewniamy wsparcie merytoryczne oraz pożyczki o oprocentowaniu zmiennym wynoszącym nie więcej niż WIBOR 3M + 0,7 proc." - dodaje cytowany prezes Białowąs.

Komunikat przypomina, że celem priorytetowego programu rządu premiera Mateusza Morawieckiego, który ma być realizowany w latach 2018-2029, jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery przez istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne.

"Według raportu Instytutu Ekonomii Środowiska w Polsce aż 3,8 mln czyli 70 proc. domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem, w tym ok. 1,5 mln kotłów to stare kotły zasypowe, z których 2/3 ma 10 lat lub więcej. Systemy ogrzewania oraz nieszczelne instalacje energetyczne są główną przyczyną tzn. niskiej emisji, która najbardziej przyczynia się do pogarszającej się jakości powietrza w Polsce" - informuje komunikat.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama