Reklama

Klimat

Borys: programiści pomogą samorządom mierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Utalentowani programiści pomogą samorządom mierzyć się ze wskazanymi przez nie wyzwaniami klimatycznymi – zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Poinformował, że ruszył nabór do Klimatonu dla Miast.

Prezes PFR był w poniedziałek gościem rozpoczętego w Poznaniu Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends.

Organizatorami Klimatonu dla Miast są Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 29 października. Zgłaszać się mogą też zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 tys. zł.

Prezes PFR zachęcił samorządowców, uczestników Europejskiego Forum Samorządowego do udziału w Klimatonie.

"Zaprosimy najbardziej utalentowanych polskich programistów do tego, aby podczas kilku dni intensywnej pracy stworzyli pewne rozwiązania technologiczne które odpowiadają wyzwaniom zdefiniowanym przez samorządy. Samorządowcy mogą zgłaszać się do nas z propozycją problemów wyzwań, na które chcą znaleźć rozwiązanie. Te problemy powinny dotyczyć takich obszarów, jak gospodarka wodna, transport niskoemisyjny, efektywność energetyczna czy problemy związane ze smogiem. Wybierzemy najbardziej ciekawe wyzwania i będziemy chcieli aby nasi programiści stworzyli rozwiązania, które pomogą samorządom zmierzyć się z tymi problemami" – wyjaśnił.

Paweł Borys podkreślił, że w polskich miastach znaleźć można szereg udanych wdrożeń technologii związanych z różnego rodzaju wyzwaniami klimatycznymi.

"Przemyśl wdrożył rozwiązanie do monitoringu rzek, które minimalizuje ryzyko powodzi. W Zduńskiej Woli wdrożono aplikację dotyczącą walki ze smogiem; korzystało z niej 1500 osób, redukując istotnie poziom niskiej emisji w mieście. W Świdniku wdrożono agregator mobilności, rozwiązanie wykorzystujące techniki analizy danych po to, aby lepiej zarządzać zintegrowanym transportem na terenie miasta" – powiedział.

Wskazał, że na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju dostępna jest baza tego typu rozwiązań technologicznych.

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe to wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek w Poznań Congress Center na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Reklama
Reklama

Local Trends to projekt zainicjowany przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego we współpracy z partnerami strategicznymi: Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.

Według pomysłodawców przedsięwzięcia, inicjatywa ma stać się "przestrzenią konstruktywnej debaty, która wyznaczy kierunki współpracy między rządem, samorządowcami i przedsiębiorcami". 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kowalskiadam154

    Wy się macie mierzyć z wyzwaniami enegetycznymi w które zostaliśmy wepchnięci przez wasz ekoobłęd który wprowadzacie tylnymi drzwiami

Reklama