Reklama

Klimat

Będzie smogowy alert RCB

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomi alert przed bardzo złym stanem powietrza; SMS-owe ostrzeżenia otrzymają osoby przebywające na terenie powiatów, na obszarze których prognozowane będzie przekroczenie poziomu alarmowego dla stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Z informacji przekazanych przez RCB wynika, że ostrzeżenia będą wysyłane, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskaże, że w danym powiecie istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3.

"Wartość ta została określona rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Ryzyko wystąpienia przekroczenia tego stężenia dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu będzie podstawą do uruchomienia Alertu RCB" - poinformowano.

RCB zaznaczyło w komunikacie, że ostrzeżenia GIOŚ są sporządzane na podstawie wyników pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), prognoz meteorologicznych oraz prognoz zanieczyszczenia powietrza wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

"Osoby przebywające na terenie objętym Alertem RCB będą otrzymywały SMS o treści: Uwaga! Dziś (data) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - czytamy w komunikacie.

image

 Reklama

Jednocześnie wskazano, że treść ostrzeżenia "może ulec niewielkim zmianom". "Komunikaty będą na bieżąco publikowane również na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (gov.pl/rcb) oraz na profilach Centrum w mediach społecznościowych" - zaznaczono.

Dodano, że w pracach nad uruchomieniem Alertu RCB przy złej jakości powietrza brali udział eksperci GIOŚ, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska – PIB, RCB, oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu "Czyste Powietrze".

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne - w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny, takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.

Źródło:PAP

Komentarze (3)

 1. CoVid

  Po co ludzi nieustannie straszyć? Ja tego nie rozumiem.

  1. Felek

   Uświadamiać. Nie straszyć. Tak jak uświadamianiem jest mówienie, że - palenie papierosów może prowadzić do poważnych chorób serca i płuc a nawet śmierci. Czy to straszenie? Boisz się, że ktoś Ci tłumaczy, że jak jedziesz za szybko to możesz spowodować wypadek? Ciekawe, że boisz się przestrogi ale konsekwencji głupich decyzji najwyraźniej się nie boisz. Trochę to nielogiczne.

 2. asdf

  I prawidłowo. Trzeba budować świadomość Polaków, że ten kwaśny syf którym musimy oddychać każdej zimy nie jest normalny. Zamiast dociskać elektrownie węglowe rząd i UE powinny działać w kierunku wyeliminowania indywidualnego ogrzewania paliwami stałymi - tutaj jest największy problem z zanieczyszczeniem. Elektrownia węglowa z filtrami na kominach mnie nie martwi, martwi mnie, że zimą są dni, kiedy nie mogę wyjść z domu

 3. DDR

  Już myślałem że po syrenie Trzaskowskiego nic głupszego nie można wymyśleć a jednak:))))))