Reklama

Klimat

Aktywiści klimatyczni chcieli zniszczyć Wawel. Usłyszeli zarzuty

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prokuratorski zarzut usiłowania zniszczenia zabytku usłyszało pięcioro aktywistów klimatycznych, którzy próbowali pomalować sprayem mury okalające Zamek Królewski na Wawelu. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

"Nie ma przyzwolenia na niszczenie mienia, a tym bardziej zabytków, które są szczególnie cennym dobrem narodowym" – podkreślił rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń, który we wtorek poinformował o sprawie.

Chodzi o zdarzenie z ubiegłego tygodnia. W czwartek policjanci w rejonie Wawelu zauważyli, że grupa osób przygotowuje się do naniesienia napisów na murze okalającym zamek. Zatrzymani czterej mężczyźni i kobieta, w wieku od 24 do 31 lat, mieli przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu. Okazało się – jak ustaliła policja – że są to aktywiści klimatyczni.

W sprawie przesłuchano świadków, przeszukano mieszkania zatrzymanych osób – w mieszkaniu jednej z nich znaleziono amunicję do broni palnej. Osoba ta nie ma zezwolenia na broń.

image

 

Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzut usiłowania zniszczenia zabytku. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna u którego znaleziono amunicję, może też odpowiedzieć za jej nielegalne posiadanie. Wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji – do czasu finału sądowego spawy.

W związku z próbami zniszczenia zabytków policjanci reagowali m.in. w grudniu. Wówczas 50-latek uszkodził obraz znajdujący się w bramie Floriańskiej. W czerwcu funkcjonariusze zatrzymali 82-letniego mężczyznę, podejrzanego o pomalowanie elewacji Sukiennic oraz zabytkowej kamienicy w Śródmieściu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama