Reklama

Klimat

11 milionów miejsc pracy może być zagrożonych z powodu Europejskiego Zielonego Ładu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Europejski Zielony Ład to ryzyko dalszego ekonomicznego podziału pomiędzy wschodem i zachodem Unii Europejskiej – twierdzą związki zawodowe dodając, że Unia ryzykuje swoje własne istnienie przed osiągnięciem celów klimatycznych na 2050 rok.

Niedługo po ogłoszeniu przez Komisję Europejską Europejskiego Zielonego Ładu związki zawodowe w Europie zaczęły alarmować, że konsekwencje wprowadzenia unijnego planu osiągnięcia neutralności klimatycznej mogą pozbawić pracy miliony ludzi nie pozostawiając im żadnego zabezpieczenia.

„Mówimy o prawie 11 milionach ludzi, którzy będą bezpośrednio dotknięci wygaszaniem ciężkiego przemysłu energetycznego oraz samochodowego” – mówi euractiv.com Luc Triangle, sekretarz generalny IndustriAll, federacji związków handlowych. „Te miejsca pracy nie znikną na 100%, ale muszą być przed tymi ludźmi perspektywy, których obecnie nie ma” - dodaje.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała projekt prawa klimatycznego, które ma wpisać na trwałe w unijną legislację cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

„Łatwo powiedzieć, że do 2030 lub 2050 roku musimy osiągnąć nasze klimatyczne ambicje” – stwierdza Triangle. „Jednak strategia przemysłowa powinna dać nam odpowiedź jak to zrobimy. Na razie jej nie ma” – dodaje.

Komentarze