Reklama

Portal o energetyce

KE zamierza wzmocnić kontrolę umów zawieranych z Gazpromem

Prawdopodobnie w przyszłym roku Komisja Europejska przedstawi propozycje przepisów, które pozwolą zwiększyć kontrolę nad umowami gazowymi zawieranymi z Rosją oraz innymi zewnętrznymi dostawcami – powiedział wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej, Maroš Šefčovič.

,,Proponujemy zainteresowanym dołączenie do grupy negocjacyjnej, w której skład wejdą również przedstawiciele Komisji Europejskiej – oferujemy ścisłe konsultacje
w przedmiotowej sprawie. Niewykluczone, że efektem prac będzie przedstawienie propozycji regulacji, które wymuszą zgodność zawieranych umów gazowych z prawem unijnym” – powiedział Maroš Šefčovič.

Według słowackiego polityka, zagwarantują one zgodność porozumień gazowych z prawem UE oraz wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne krajów członkowskich. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kryzys na Ukrainie podkreślił potrzebę zacieśnienia stosunków energetycznych wewnątrz Unii oraz zmniejszenia uzależnienia od Rosji, która dostarcza blisko 1/3 gazu zużywanego przez Wspólnotę.

(JK)

Komentarze