• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

KE udostępni Gazpromowi pełną przepustowość gazociągu OPAL?

Według rosyjskiego ministra energetyki pod koniec października Komisja Europejska może podjąć decyzję w sprawie udostępnienia Gazpromowi pełnej przepustowości lądowej odnogi Nord Stream. 

„Pod koniec października Komisja Europejska może podjąć pozytywną decyzję w sprawie udostępnienia pełnej przepustowości gazociągu OPAL spółce Gazprom”-poinformował minister energetyki Rosji Aleksander Novak. O sprawie informuje branżowy serwis Neftegaz.ru.

Gazociąg OPAL to lądowa odnoga Nord Stream, która przebiega wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. W 2009 r. KE przyznała rosyjskiemu Gazpromowi odstępstwo od tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego UE, którego elementem jest konieczność dostępu stron trzecich do rurociągów. W wyniku tej decyzji rosyjski potentat korzysta na wyłączność z 50% przepustowości OPAL. 

Od dłuższego czasu toczy się jednak walka o udostępnienie pełnej mocy rurociągu Gazpromowi. Koncern był bliski otrzymania takiego przywileju w 2014 r. Aneksja Krymu przez Rosję doprowadziła jednak do zmiany polityki Komisji Europejskiej i decyzję w sprawie OPAL odłożono w czasie.

Pełna kontrola Gazpromu nad przepustowością lądowej odnogi Nord Stream umożliwiłaby zwiększenie eksportu rosyjskiego gazu przez Bałtyk co uderzyłoby w interesy tranzytowe Ukrainy.

Warto dodać, że amerykański „Wall Street Journal” poinformował w piątek, że Gazprom i Komisja Europejska dążą do uzgodnienia przed końcem października warunków porozumienia, które „wymusi zmiany w sposobie działania” rosyjskiego koncernu. Gazeta powołuje się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Zobacz także: „WSJ”: UE i Gazprom bliskie porozumienia

Komentarze