Reklama

Gaz

Kanadyjskie LNG dotrze do Europy Środkowej w 2021 r.?

Kanadyjski minister energetyki James Car poinformował, że władze kanadyjskie prowadzą rozmowy ze stroną ukraińską na temat możliwości dostaw LNG na Ukrainę w ramach programu wzmocnienia niezależności energetycznej tego kraju. Będą one najprawdopodobniej możliwe na początku przyszłej dekady.

- Wysłaliśmy grupę swoich ekspertów na Ukrainę. Będą konsultantami w ramach programu wzmacniania niezależności energetycznej. Będziemy kontynuować działania w tym kierunku – stwierdził Car.

Polityk dodał, że w niedalekiej przyszłości zostanie stworzona pula gazu, która mogłaby być eksportowana do Europy w celu wspierania najważniejszych partnerów Kanady. Będzie to inicjatywa o aspekcie ustawodawczym jak i biznesowym.

Warto podkreślić, że dostawy kanadyjskiego LNG na Ukrainę mogą być realizowane przez terminal LNG w Świnoujściu, system przesyłowy Polski i dalej nowym łącznikiem gazowym z Ukrainą, który powstanie do 2020 r. Na uwagę zasługuje również to, że PKN Orlen stał się w ubiegłym roku udziałowcem projektu budowy gazoportu w Kanadzie. Chodzi o inwestycję o nazwie Goldboro, która miałaby być operacyjna w 2021 r. 

Zobacz także: Orlen udziałowcem kanadyjskiego terminalu LNG. Gaz trafi do Polski?

 

Reklama

Komentarze

    Reklama