Reklama

Gaz

Juncker: Amerykańskie sankcje nie powinny zagrażać relacjom UE-Rosja

Fot. European People's Party / Flickr
Fot. European People's Party / Flickr

Przewodniczący Komisji Europejskiej poinformował, że jeśli nowe amerykańskie sankcje będą ingerować w gazowe partnerstwo UE - Rosja, to Unia podejmie stosowne kroki.

„Jeśli sankcje spowodują znaczne niedogodności dla europejskich firm, które prowadzą interesy z rosyjskim sektorem energetycznym, to UE gotowa jest podjąć odpowiednie działania w ciągu kilku dni” - mówił Jean-Claude Juncker, pytany o komentarz ws. podpisu Donalda Trumpa pod nowymi obostrzeniami wymierzonymi w stronę Rosji. 

Szef KE wezwał władze Stanów Zjednoczonych do uwzględniania nie tylko własnych interesów gospodarczych podczas podejmowania istotnych decyzji. W jego opinii należy do nich także kwestia stosowania nowych regulacji.

„Uważam, że nadal jesteśmy sojusznikiem USA. Jeżeli nie, Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do działania” - skonkludował Juncker.

Nowe  sankcje pozwolą Amerykanom nałożyć kary na europejskie przedsiębiorstwa współpracujące m.in. z rosyjskim sektorem energetycznym. Eksterytorialny charakter regulacji sprawia, że możliwe będzie objęcie nimi podmiotów, które wspierają działalność powiązanych z Kremlem firm np. poprzez dostarczanie części zamiennych, technologii, czy finansowania. 

Zobacz także: Donald Trump zatwierdził nowe sankcje wymierzone w Rosję

Zobacz także: Rosjanie zwiększyli przesył gazu przez OPAL. "Traci Ukraina i Słowacja"

Komentarze