Reklama

Ropa

Iran: optymalna cena ropy to 70 $

Irański minister ds. ropy naftowej, Bijan Namdar Zanganeh, poinformował, że optymalną dla jego kraju ceną ropy naftowej jest 70$ za baryłkę. 

"W kraju uważamy, że 70 dolarów za baryłkę to optymalna cena ropy naftowej” - powiedział irański Minister Ropy Bijan Zanganeh, cytowany przez International Business Times.  Jednocześnie powiedział, że jego kraj jest gotów funkcjonować na rynku przy niższej cenie surowca.

Wczoraj odbyło się spotkanie irańskiego ministra z szefem Ministerstwa Energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem. Rozmowy dotyczyły m.in. procesu kształtowania cen rop. Rosyjski minister próbował namówić reprezentanta Iranu, aby już teraz dołączył do porozumienia "zamrażającego" produkcję. Zanganeh podtrzymał jednak deklarację, że rozmowy dotyczące wysokości ceny surowca podejmie dopiero wówczas, gdy poziom wydobycia wyniesie 4 miliony baryłek dziennie.

„Iran jest w szczególnej sytuacji, gdyż wprowadzone wcześniej sankcje znacząco zmniejszyły wielkość produkcji” - skomentował propozycje irańczyków Aleksander Nowak. Jego zdaniem stosowanie tej samej miary i wdrażanie identycznych mechanizmów wobec Teheranu, byłoby „nie w porządku”. Dodał również: „(…) Myślę, że takie podejście jest dość rozsądne, a drzwi dla Iranu pozostają otwarte - biorąc pod uwagę, że generalnie wspiera on działania zmierzające do zamrożenia produkcji”.

Zobacz także: OPEC: Zmiana na rynku ropy możliwa dopiero w kwietniu

Zobacz także: Poprawa: irańskie próby rakietowe mogą wpłynąć na rynek ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama