Reklama

Atom

Iran: nie pozwolimy Trumpowi zerwać porozumienia nuklearnego

Iran nie pozwoli, aby prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne podpisane przez Teheran ze światowymi mocarstwami - powiedział we wtorek irański prezydent Hasan Rowhani.

Zdaniem Rowhaniego Trump "chce robić wiele rzeczy, jednak żaden z jego czynów nas nie dotknie. Myślicie, że Stany Zjednoczone mogą rozerwać porozumienie nuklearne z Iranem? Myślicie, że wraz z innymi krajami pozwolimy mu (Trumpowi) na to?" - pytał prezydent Iranu podczas wystąpienia na Uniwersytecie Teherańskim.

 

Jako kandydat do najwyższego urzędu w USA Trump określił umowę atomową z Iranem jako "katastrofalną" i groził renegocjacją jej zapisów. Jednak, jak sugerowały wcześniej media, jeśli po objęciu władzy zechce realizować te obietnice, może spotkać się ze sprzeciwem pozostałych sygnatariuszy porozumienia.

 

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęło porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji.

 

Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

 

Zobacz także: Amerykański Kongres za sankcjami wobec Iranu

 

PAP - mini

Komentarze