• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Huraganowe podwyżki cen paliwa w USA

Ceny benzyny na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną - o 6,6 proc. Ropa tanieje. Huragan Harvey, który jest tropikalną burzą, po ataku na Luizjanę, kieruje się do innych stanów USA - podają maklerzy. 

Benzyna w dostawach na IX na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 12,39 centów, czyli 6,6 proc., do 2,0086 USD za galon, po zwyżce w środę o 5,7 proc. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik jest wyceniana po 45,95 USD, po zniżce o 1 centa.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 2 centy do 50,88 USD za baryłkę.

Burza tropikalna Harvey w środę dotarła do wybrzeży Luizjany przynosząc ze sobą ulewne deszcze. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów przy granicy z Teksasem. Na burzę tropikalną szykuje się Nowy Orlean.

Oczekuje się, że z Luizjany Harvey skieruje się do stanów Tennessee, Kentucky i Missisipi, gdzie także mogą wystąpić powodzie. 

Nadal nie działa największa amerykańska rafineria Motiva Enterprises LLC Port Arthur, która znajduje się w Teksasie - została wcześniej zamknięta z powodu powodzi.

Produkcja w rafineriach w USA została ograniczona o 23 proc.

"Teraz ważną sprawą jest to, jak długo z powodu powodzi pozostaną zamknięte rafinerie" - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,39 mln baryłek, czyli o 1,2 proc. do 457,77 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). 

DoE podał, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,04 mln baryłek, czyli o mniej niż 0,1 proc., do 229,94 mln baryłek. Tu oczekiwano spadku o 1,5 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,75 mln baryłek, czyli 0,5 proc. do 149,16 mln baryłek - podał DoE.

W sierpniu ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku staniała o niemal 9 proc.

pm/PAP

Komentarze