Reklama

Portal o energetyce

Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową

Fot. MAP
Fot. MAP

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano przeznaczenie 437 mln euro na morską energetykę wiatrową. Środki te rząd zamierza przeznaczyć m.in. na budowę terminalu instalacyjnego - poinformował w środę podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

“Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest istotnym elementem Krajowego Planu Odbudowy. W KPO przewidziano jako granty 437 mln euro na inwestycje infrastrukturalne dotyczące właśnie tego obszaru energetyki” - powiedział Gryglas.

Reklama
Reklama

Dodał, że środki te mają zostać przeznaczone m.in. na budowę terminalu instalacyjnego, czyli miejsca gdzie będą składowane i przygotowywane do wysyłki na plac budowy elementy konstrukcyjne wiatraków.

“Środki chcemy wykorzystać także na rozwój infrastruktury serwisowej, portów serwisowych, z którymi wiążemy bardzo wielkie nadzieje. Takie porty ja Ustka, Władysławowo czy Łeba mogą być portami serwisowymi” - powiedział wiceminister. 

Gryglas przypomniał, że zgodnie z Polityką Energetyczną Polski będziemy mieli w roku 2040 zainstalowaną moc na morskich farmach wiatrowych wielkości około 11 gigawatów.

"Skala inwestycji w morską energetykę wiatrową to 130 mld zł, to wielki projekt" - dodał. 

Jak podkreślił wiceminister, pierwsze instalacje wiatrowe na Bałtyku powstaną w roku 2024.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że polska energetyka wiatrowa na lądzie rozwija się ostatnio w dość szybkim tempie i obecnie moc zainstalowana w energetyce wiatrowej lądowej wynosi prawie 6,5 gigawata.

“W ciągu najbliższych 2-3 lat powstaną dodatkowe ponad 4 gigawaty zainstalowanej mocy w instalacjach wykorzystującej energię wiatru na lądzie” - dodała. 

Jak stwierdziła Golińska, do roku 2030 na farmach wiatrowych zlokalizowanych na morzu ma powstać blisko 6 gigawatów mocy.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama