Reklama

Górnictwo

Związkowcy porozumieli się z zarządem PGG m.in. ws. świadczeń

Fot.: PGG
Fot.: PGG

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) porozumieli się w poniedziałek z zarządem spółki m.in. w sprawie tegorocznych świadczeń dla ok. 42-tysięcznej załogi tej największej górniczej fimy. 10 grudnia br. pracownicy otrzymają po 860 zł jednorazowej premii.

Na dodatkowe świadczenie spółka przeznaczy w tym roku ok. 44 mln zł. Ponadto zarząd PGG zobowiązał się do utrzymania także w przyszłym roku dopłat do przepracowanych dniówek, które górnicy otrzymują obecnie na podstawie porozumienia z kwietnia ub. roku.

Podpisanie porozumienia nastąpiło po trwających w poniedziałek przez blisko siedem godzin rozmowach. W pierwszej części spotkania uczestniczył szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, a w dalszych rozmowach - jego zastępca, wiceminister Adam Gawęda. Tchórzewski optymistycznie oceniał szanse na zawarcie porozumienia.

1 sierpnia związki zawodowe działające w PGG skierowały do zarządu spółki cztery postulaty dotyczące kształtowania płac w firmie w czwartym kwartale tego roku i w roku 2020. Domagały się m.in. przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 r. w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł, oraz wypłacenia górnikom rekompensaty za tegoroczne listopad i grudzień, kiedy mniej jest dni roboczych. Te dwa postulaty zostały w poniedziałek spełnione.

Inny postulat, dotyczący wzrostu płac o 12 proc. w przyszłym roku, ma być dyskutowany po analizie wyników spółki po trzech kwartałach tego roku. Także wówczas kontynuowane będą rozmowy dotyczące włączenia dopłat do dniówek do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja. Strony mają wrócić do rozmów ok. 15 listopada.

Zatrudniająca ok. 42 tys. osób PGG to największy krajowy producent węgla kamiennego. Ubiegłoroczny zysk spółki wyniósł 493 mln zł; zysk prognozowany jest również w tym roku.

Źródło:PAP
  • PGG

Komentarze