Reklama

Górnictwo

Zofiówka: przesłuchano 35 świadków ws. majowego tąpnięcia

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

35 świadków przesłuchała dotąd komisja powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, która wyjaśnia przyczyny i okoliczności majowego tąpnięcia w jastrzębskiej kopalni Zofiówka – poinformowano podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.

Do tąpnięcia spowodowanego silnym wstrząsem górotworu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju doszło 5 maja. Zginęło pięciu górników, dwóch udało się uratować. Ciało ostatniego z poszukiwanych pod ziemią pracowników ratownicy znaleźli w 11. dobie prowadzonej w ekstremalnych warunkach akcji ratowniczej. Zakończono ją 19 maja - w ciągu dwóch tygodni w akcji uczestniczyło ok. 2,5 tys. osób.

Jak poinformował podczas środowej konferencji przewodniczący komisji Zbigniew Rawicki, trudno na razie wskazać termin, w którym komisja zakończy prace i sformułuje wnioski. Na pewno konieczne będą dalsze przesłuchania świadków, część z nich zapewne będzie w tej sprawie wzywana kilkakrotnie.

„Ze względu na skomplikowany charakter wstrząsu nie można na razie wysnuć jednoznacznych wniosków co do jego przyczyn i wskazać działań zapobiegających takim zdarzeniom w przyszłości” – powiedział Rawicki.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama