Reklama

Górnictwo

Wielka Brytania chce zerwać z zależnością od Rosji i planuje otwarcie nowej kopalni węgla

Fot. David Stanley / Flickr

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Brytyjczycy dyskutują o możliwości otwarcia kopalni węgla - według tamtejszych mediów byłby to pierwszy taki przypadek od około 30 lat.

Dziennikarze „The Telegraph” twierdzą, że pomysł ma poparcie niektórych członków rządu. „Nie wiem na pewno, ale odniosłem wrażenie, że zamierza to zaaprobować” - mówi źródło gazety o sekretarzu stanu Michaelu Gove, zajmującym się m.in. mieszkalnictwem.

Autorzy publikacji twierdzą, że kopalnia mogłaby zostać otwarta w Cumbrii. Pochodzący z niej węgiel koksowy może być wykorzystywany w przemyśle stalowym. To o tyle istotne, że przed wojną na Ukrainie Wielka Brytania sprowadzała z Rosji ok. 40% tego surowca.

Czytaj też

Warto mieć na uwadze, że brytyjskie władze zatwierdziły otwarcie kopalni już w październiku 2020, ale proces został opóźniony ze względu na konieczność zbadania konsekwencji środowiskowych.

Dziś, po napaści Rosji na Ukrainę oraz wiążącej się z nią koniecznością osłabienia relacji gospodarczych z agresorem, plany związane z nową kopalnią mają przyspieszyć. Źródła, na które powołuje się gazeta uważają, że nie należy tutaj oczekiwać większyhc sporów politycznych. Ostateczna decyzja może zapaść do połowy maja.

Komentarze