• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Wicepremier: państwowe spółki nie będą sprowadzać węgla z Rosji

Fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

- Spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzać węgla z Rosji. Zawarte umowy zobowiązują do przyjęcia jeszcze pewnej ilości. W tym roku te dostawy zostały zamrożone - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polityk przekonywał na antenie RMF FM, że zapotrzebowanie związane było ze złą sytuacją górnictwa po rządach PO-PSL. - Kiedy objęliśmy władzę, sytuacja górnictwa po rządach naszych poprzedników była tak zła, że polskie górnictwo nie było w stanie zaspokoić zapotrzebowania dla polskich elektrowni. Firmy energetyczne były zmuszone sprowadzać węgiel, bo go po prostu na polskim rynku nie było. W tej chwili mamy inną sytuację i teraz mogę zadeklarować - bo jestem po rozmowach z prezesami spółek Skarbu Państwa w tym zakresie - nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy – zapowiedział wicepremier. 

- Chodzi o dwie spółki - PGE oraz Węglokoks. Jeśli chodzi o Polską Grupę Energetyczną, zawarte umowy zmuszają do przyjęcia jeszcze pewnej ilości węgla; w tym roku zostały te dostawy zamrożone. Chcemy przede wszystkim opierać się na polskim węglu – dodał. 

Wedle danych przedstawionych w styczniu przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w 2019 roku Polska sprowadziła 8,08 mln ton węgla z Rosji na 12,31 ton ogółem.

Komentarze