Reklama

Wiadomości

Ponad 4 mld zysku netto Grupy JSW w pierwszym półroczu 2022 roku

Fot. JSW

Grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamknęła pierwsze półrocze 2022 r. rekordowym zyskiem netto rzędu 4,2 mld zł - poinformowała we wtorek spółka. W drugim kwartale br. Grupie sprzyjały rosnące ceny węgla koksowego i koksu, przekładające się na wyższe przychody i zyski.

Reklama

"Od połowy ubiegłego roku mamy do czynienia z problemami podażowymi na globalnym rynku węgla koksowego i jego wysokimi cenami. Wojna w Ukrainie wzmocniła obawy o dostępność surowców, dając impuls do kolejnego wzrostu cen" - skomentował prezes JSW Tomasz Cudny, cytowany we wtorkowym komunikacie spółki.

Reklama

Prezes zaznaczył przy tym, iż okresowe silne wzrosty i spadki cen są wpisane w rynkowe warunki funkcjonowania JSW i cyklicznie się powtarzają. Spółka ma tego świadomość, stąd m.in. kierowanie nadwyżki wypracowanych środków w Funduszu Inwestycji Zamkniętych. "Środki te są zabezpieczeniem dla naszej Grupy na wypadek wystąpienia dekoniunktury" - dodał Cudny.

Przedstawiciele JSW zwracają uwagę, że rekordowe wyniki wypracowano mimo mniejszej (wobec pierwszego kwartału br.) o 9,7 proc. produkcji węgla, spowodowanej m.in. kwietniowymi katastrofami w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

Reklama

Rekordowy dla JSW był już pierwszy kwartał tego roku, kiedy Grupa osiągnęła ok. 1,8 mld zł zysku netto. W drugim kwartale zysk zwiększył się o ponad 27 proc., sięgając 2,36 mld zł - łącznie w pierwszym półroczu br. Grupa zarobiła 4,2 mld zł. Wartość wskaźnika EBITDA za drugi kwartał tego roku (bez zdarzeń jednorazowych) wyniosła 3,88 mld zł - blisko o połowę więcej niż w pierwszym kwartale.

Czytaj też

Wysokie zyski to efekt rosnących - zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym - cen węgla koksowego i koksu. W drugim kwartale br. cena węgla koksowego z JSW wyniosła 1923,63 zł za tonę - ponad 40 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast średnia cena koksu w drugim kwartale wyniosła 2670,57 zł za tonę, co oznacza wzrost kwartał do kwartału o ponad 35 proc.

"W rezultacie przychody ze sprzedaży w drugim kwartale 2022 r. były wyższe o ponad 21 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku i osiągnęły poziom 5,97 mld zł" - poinformowała JSW.

Od kwietnia do czerwca kopalnie JSW wyprodukowały 3,40 mln ton węgla (w tym 2,7 mln ton węgla koksowego) - 9,7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Produkcja koksu była nieznacznie wyższa niż w pierwszym kwartale i wyniosła 0,88 mln ton. Ogólna sprzedaż węgla wydobytego w zakładach Grupy wyniosła 3,58 mln ton - 11,7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Mniejsza o ponad 12 proc. była też sprzedaż koksu do odbiorców zewnętrznych, która wyniosła 0,82 mln ton.

Na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW (w ujęciu gotówkowym) przeznaczono w drugim kwartale br. 605 mln zł. To więcej o 11,8 proc. niż w pierwszym kwartale. Sztandarową inwestycją Grupy JSW jest obecnie modernizacja baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń, należącej do spółki JSW Koks.]

Czytaj też

W komentarzu do wyników pierwszego półrocza prezes JSW Tomasz Cudny ocenił, że Grupa udowadnia, iż potrafi funkcjonować w zmiennym i zaskakującym otoczeniu rynkowym.

"Nagłe zmiany geopolityczne mocno komplikują sytuację nie tylko w Europie, ale też na świecie. JSW od samego początku nakierowana jest na budowanie wieloletnich relacji z naszymi partnerami, które funkcjonują i profitują w zmiennym otoczeniu. Chcemy być przede wszystkim postrzegani jako dostawca stabilny i strategiczny zarówno w Europie, jak i poza nią niezależnie od koniunktury rynkowej" - podkreślił prezes JSW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama