Reklama

Wiadomości

Polska spółka zwiększy wydobycie węgla energetycznego. „Trafi do odbiorców indywidualnych”

Fot.: JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w UE, zwiększy produkcję węgla do celów energetycznych sortymentu orzech i rozpoczęła już jego sprzedaż w kopalni Budryk odbiorcom indywidualnym – wynika z wtorkowej informacji spółki.

JSW wskazuje, że wraz z planowym zwiększeniem produkcji granulatu energetycznego, wesprze w ten sposób w obecnej sytuacji rynkowej odbiorców indywidualnych i energetykę zawodową.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Siemieniec, spółka wyprodukuje w tym roku o 400 tys. ton węgla do celów energetycznych więcej, niż planowano – ogółem 2,7 mln ton.

Z informacji Siemieńca wynika, że zarząd JSW zdecydował o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych sortymentu Orzech. Węgiel, którego podaż ma wynieść do 180 ton na dobę, od wtorku jest sprzedawany w kopalni Budryk z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych.

Sprzedaż prowadzona jest wyłącznie dla klientów indywidualnych, zużywających węgiel na własne potrzeby, a limit dla jednego kupującego wynosi 3 tony i przysługuje do końca 2022 r. Ponadto, podczas zakupu kupujący powinien mieć dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania.

Czytaj też

Według Siemieńca dodatkowo JSW uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę, a kolejna taka instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września br. Obie mają wyprodukować do końca br. ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych.

Spółka wyjaśnia, że granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego; służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej, dużych elektrociepłowni, posiadających odpowiednie instalacje.

„Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno też zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego" – ocenił Siemieniec.

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez władze spółki podczas prezentacji zaktualizowanej Strategii JSW S.A. z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW na lata 2022-2030, tegoroczny cel produkcji węgla ustalono na: 14,5 mln ton z zakładanym do 2030 r. wzrostem do 16,1 mln ton, przy zwiększeniu udziału produkcji węgla koksowego z 84 proc. w br., do powyżej 90 proc. od 2026 r.

Południowe kopalnie spółki już osiągają ten współczynnik, natomiast jest on obecnie niższy w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice

Źródło:PAP

Komentarze