Reklama

Wiadomości

LW Bogdanka sprzedał ponad 10 milionów ton węgla w 2021 roku

Fot. LW Bogdanka
Fot. LW Bogdanka

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. zakończył rok 2021 ze sprzedażą przekraczającą 10 milionów ton węgla handlowego. Ta okrągła liczba pokazuje skalę działalności firmy i znaczenie rynkowe — przekazał w poniedziałek prezes zarządu Artur Wasil.

Zarząd spółki LW Bogdanka poinformował w poniedziałek w komunikacie, że produkcja węgla handlowego w 2021 r. wyniosła 9,9 mln ton, a sprzedaż ponad 10 mln ton. Tym samym przekroczono wyznaczony do 9,6 mln ton plan produkcyjny.

"Ta okrągła liczba sprzedanego w tym roku węgla pokazuje skalę działalności firmy i znaczenie rynkowe. W tej chwili nasz udział w rynku krajowym wynosi ponad 29 proc. Należy przy tym pamiętać, że węgiel z Bogdanki trafia przede wszystkim do polskich odbiorców pozytywnie wpływając tym samym na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jesteśmy stabilnym i wiarygodnym dostawcą surowca dla energetyki zawodowej" -- podkreślił Wasil, cytowany w informacji.

W ocenie zastępcy prezesa Dariusza Dumkiewicza na rekordowy wynik Bogdanki wpłynęła zmiana trendu w zakresie popytu na węgiel energetyczny, która nastąpiła na przełomie roku i wykorzystanie maksymalnych zdolności produkcyjnych.

"W pierwszej połowie roku udało nam się rozszerzyć sprzedaż na Ukrainę, nadal jednak podstawowym kierunkiem sprzedaży naszego węgla są odbiorcy krajowi" -- dodał Dumkiewicz.

Zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych Artur Wasilewski stwierdził natomiast, że "długowzroczne i zgodne ze strategią działania przynoszą właśnie efekty".

"Już w 2020 roku mimo trudnego czasu nie wstrzymaliśmy wydatków inwestycyjnych, prowadzone były prace przygotowawcze, tak, by móc maksymalizować zdolności wydobywcze w przyszłości. Bez wcześniejszych prac nie udałoby nam się osiągnąć takich wyników" -- przekazał.

Zdaniem spółki osiągnięte wyniki wpisują się w założenia produkcyjne na lata 2021-2025. Sprzedawany przez Bogdankę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama