Reklama

Wiadomości

LW Bogdanka publikuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał

Fot. LW Bogdanka
Fot. LW Bogdanka

Zysk za pierwszy kwartał tego roku wyniósł 126,2 mln zł, a przychody ze sprzedaży 940,7 mln zł – poinformowała we wtorek o wstępnych danych spółka LW Bogdanka. Dodano, że produkcja i sprzedaż węgla wyniosła ok. 1,6 mln ton. Spółka jednocześnie podtrzymuje roczny plan wydobycia - ok. 8,3 mln ton.

Reklama

W opublikowanym we wtorek raporcie spółka LW Bogdanka poinformowała o wstępnych wynikach finansowych za pierwszy kwartał 2023 r. Jak podano zysk wyniósł 126,2 mln zł, a przychody ze sprzedaży 940,7 mln zł. EBITDA – 291,6 mln zł, a EBIT – 155,8 mln zł. Wyjaśniono, że zarówno produkcja, jak i sprzedaż węgla handlowego ukształtowały się w tym czasie na poziomie ok. 1,6 mln ton.

Reklama

„Wyniki wypracowane przez Spółkę w I kwartale 2023 r. były pod presją konsekwencji zdarzenia jednorazowego z III kwartału 2022 r., jakim było zaciśnięcie ściany 3/VII/385" – przekazano w komunikacie.

Czytaj też

Jak wyjaśniła spółka, konsekwencją spadku produkcji węgla handlowego był spadek wielkości sprzedaży, ale "został on zmitygowany wyższą ceną sprzedaży". „Na szacowane wyniki wpływ miał również odpis aktualizujący w kwocie 26,8 mln zł, utworzony w związku potencjalnym ryzykiem utracenia części maszyn i urządzeń znajdujących się w ścianie 3/VII/385" – podała LW Bogdanka we wtorkowej informacji.

Reklama

W raporcie przekazano, że w lutym br. spółka uruchomiła eksploatację nowej, wysokowydajnej ściany kombajnowej w Polu Stefanów. Kopalnia prowadzi obecnie wydobycie trzema ścianami zgodnie z planowanym wcześniej harmonogramem. „W związku z powyższym spółka podtrzymuje przyjęty na 2023 r. plan produkcyjny na poziomie ok. 8,3 mln ton" – poinformowano we wtorek.

Jak dodano, ostateczne wyniki zostaną szczegółowo przedstawione 24 maja br. w Skonsolidowanym Raporcie Kwartalnym Grupy Kapitałowej LW Bogdanka za pierwszy kwartał 2023 r.

Czytaj też

Lubelski Węgiel Bogdanka jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która jest w posiadaniu prawie 65 proc. akcji kopalni.

15 marca br. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że do końca lipca zakończy się proces związany z wykupem Bogdanki przez Skarb Państwa. List intencyjny w tej sprawie Skarb Państwa zawarł z Eneą w czerwcu 2022 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama