Analizy i komentarze
Taki reaktor chcą zbudować Orlen i Synthos. Znamy jego szczegóły [ANALIZA]
BWRX-300 - tak nazywa się mały modułowy reaktor jądrowy, który chcą postawić Orlen i Synthos. Oto jego specyfikacja techniczna.
Reaktor BWRX-300 został zaprojektowany przez amerykańsko-japońską spółkę GE-Hitachi. Oparty jest na technologii reaktorów wodnych wrzących (tzw. BWR), która to rozwijana jest od ok. 60 lat. W tym czasie zbudowano 67 reaktorów opartych właśnie na tym rozwiązaniu.
Opracowany przez GE-Hitachi projekt to tzw. modułowy reaktor jądrowy. Jego kluczowa zaleta tkwi w modułowości: będzie on montowany w dużej mierze w zakładzie produkcyjnym i przyjedzie na miejsce pracy w gotowej formie. Skróci to czas budowy i zmniejszy jej koszty.
Jak wskazuje sama nazwa, moc zainstalowana tej jednostki wynosić będzie 300 megawatów. Według planów, współczynnik jej wykorzystania sięgnie 95%. Pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie. Elektrownia, w której będzie działać ma zająć niewielki obszar: 260 na 332 metry - to ok. dziesięć razy mniej niż zajmuje tradycyjna elektrownia jądrowa. Sam reaktor będzie umiejscowiony pod ziemią w specjalnej stalowo-betonowej obudowie.
Reaktor BWRX-300 ma być budowany w czasie od 24 do 36 miesięcy z myślą o pracy przez 60-90 lat. Jedną z jego zalet jest możliwość bardzo szybkiej zmiany mocy - może on obniżać jej wykorzystanie z 95% do 50% w tempie 0,50% na minutę. Oznacza to, że reaktor może bardzo dobrze współpracować ze źródłami odnawialnymi.
Czytaj też
Planowana przez Orlen i Synthos jednostka będzie wyposażona w szereg najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa. Jednym z nich jest pasywny układ bazujący na grawitacji i naturalnej cyrkulacji chłodziwa, który pozwala reaktorowi samoczynnie chłodzić się przez 7 dni. Nie potrzebuje on wtedy dostaw energii. Co więcej, reaktor jest tak zaprojektowany, żeby w razie awarii samodzielnie się wyłączyć - także bez udziału człowieka.
Produkowane przez BWRX-300 zużyte paliwo jądrowe ma być przechowywane w specjalnych składowiskach, opartych o te same rozwiązania, w ramach których obecnie funkcjonują punkty składowania zużytych prętów paliwowych z „dużych” elektrowni. W poniedziałek 17 kwietnia Orlen z Synthosem ogłosili planowane lokalizacje dla swojej floty małych modułowych reaktorów jądrowych. Są to: Włocławek, Ostrołęka, Warszawa, Tarnobrzeg-Stalowa Wola, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza i Kraków. Pierwsza jednostka tego rodzaju ma powstać w Polsce jeszcze przed 2030 rokiem.