Reklama

Górnictwo

Wawrzyk: wznowienie rozmów ws. Turowa to kwestia najbliższych dni

Fot. PGE/Materiały prasowe
Fot. PGE/Materiały prasowe

Myślę, że jest to kwestia najbliższych dni, najwyżej dwóch tygodni, kiedy rozmowy z Czechami w sprawie kopalni Turów zostaną wznowione - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Dodał, że już pojawił się sygnał ze strony czeskiej, że chcą wrócić do rozmów.

Wawrzyk pytany był w poniedziałek w radiu RMF FM o to, kiedy zostaną wznowione rozmowy z Czechami w sprawie kopalni Turów. "Myślę, że jest to kwestia najbliższych dni, najwyżej dwóch tygodni, kiedy te rozmowy zostaną wznowione" - oświadczył wiceszef MSZ.

Dodał, "że już pojawił się sygnał ze strony (czeskiego) ministerstwa środowiska - bo ten temat u nas i w Czechach prowadzi ministerstwo środowiska - że chcą wrócić do rozmów".

Wawrzyk podkreślił, że Czesi chcieli zgłosić dodatkowe żądania, podczas gdy umowa była już wynegocjowana. "Ona cały czas jest na stole, więc możemy w każdej chwili do tego wrócić" - podkreślił wiceminister.

Strona czeska wniosła skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

 

Reklama
Reklama

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W ramach dwunstronnych rozmów odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama