• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Ukraina: Od 20 dni trwa strajk górników

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W Krzywym Rogu w środkowej części Ukrainy od 20 dni trwa strajk w kopalniach rudy żelaza. Według stanu z poniedziałku pod ziemią pozostaje 149 górników - poinformował szef Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołynec.

Jak sprecyzował Wołynec, strajk odbywa się w czterech kopalniach. W Kijowie i Krzywym Rogu organizowane są akcje poparcia dla górników, którzy domagają się polepszenia warunków pracy, w tym podwyższenia minimalnego wynagrodzenia do 1000 euro - podała ukraińska redakcja Radia Swoboda. Zwracają się też do administracji o to, by osoby, biorące udział w strajku, nie były prześladowane.

W związku z sytuacją w zakładach ukraiński premier Denys Szmyhal polecił szefowi dniepropietrowskiej obwodowej administracji państwowej zainicjowanie dialogu między kierownictwem Krzyworoskiego Kombinatu Rud Żelaza, w skład którego wchodzą te kopalnie, i jego pracownikami.

W ubiegłym tygodniu przedsiębiorstwo wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że górnicy "zgodnie z własną decyzją i naruszając harmonogram pracy" pozostają pod ziemią i nie przekazali administracji w sposób oficjalny swoich żądań, ani nie wyznaczyli przedstawicieli do negocjacji.

Według kombinatu "działania protestujących nie kwalifikują się do uznania jako strajk i strajkiem nie są". Zapewniono, że administracja jest gotowa do "uregulowania konfliktu".

Źródło:
PAP

Komentarze