• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Tania cena miedzi może zagrozić chińskiej gospodarce

Fot. KGHM
Fot. KGHM

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje w reakcji na oceny, że popyt na metale przemysłowe w Chinach może zostać ograniczony. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej wobec 9.350,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,28 proc. do 4,2695 USD za funt.

Konsumpcja metali - od stali po miedź - może, zdaniem analityków, "napotkać problemy" ze względu na słabość chińskiego sektora nieruchomości.

"Słabość na chińskim rynku nieruchomości już znajduje swoje odzwierciedlenie w spadku liczby rozpoczynanych nowych budów, co może zredukować przyszły popyt na metale, a zwłaszcza miedź" - ocenia Ji Xianfei, analityk Guotai Junan Futures.

Mniejsza sprzedaż na rynku nieruchomości to spory problem dla notowań miedzi, która jest używana do okablowania i rur, a także w sprzęcie gospodarstwa domowego, który często jest nabywany wraz z kupnem nowego domu czy mieszkania.

Ji wskazuje jednak, że sytuacja może się poprawić, jeśli rząd Chin zwiększy wydatki na infrastrukturę, aby wzmocnić słabnącą gospodarkę - gdy zajdzie taka potrzeba.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź staniała o 100 USD do 9.350,00 USD za tonę.

Reklama
Reklama

Komentarze