• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Spada ryzyko dla cen miedzi na londyńskiej giełdzie

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Miedź na giełdzie metali w Londynie zniżkuje, spada ryzyko dla notowań metalu po tym, jak w kopalni miedzi Salvador w Chile osiągnięto porozumienie płacowe. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,3 proc. - po 9.538,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,27 proc. do 4,4550 USD za funt.

Robotnicy w chilijskiej kopalni miedzi Salvador, która należy do koncernu Codelco, zaakceptowali przedstawioną im przez pracodawcę ofertę dotyczącą płac, a to pozwala na uniknięcie strajku w tym zakładzie.

Z kolei w ub. tygodniu robotnicy w kopalni miedzi Andina, która także należy do Codelco, zgodzili się na zakończenie trwającego ponad 3 tygodnie protestu i na powrót do pracy.

Również robotnicy z kopalni Cerro Colorado, której właścicielem jest koncern BHP, zaakceptowali oferty płacowe wypracowane przez zespoły negocjacyjne - związki zawodowe i pracodawcę.

W Chile, skąd pochodzi 1/4 światowych dostaw miedzi, do końca zbliża się intensywny okres odnawiania kontraktów płacowych w kopalniach miedzi, w czasie którego pracownicy kopalń wykorzystywali w swoich negocjacjach z władzami zakładów korzystne dla nich wysokie ceny miedzi na globalnych rynkach metali.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 132 USD do 9.562,00 USD za tonę. 

reklama
reklama
Źródło:
PAP

Komentarze